×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Opieka paliatywna: NFZ wprowadza zupełnie nowy produkt rozliczeniowy. To porada domowa

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia01 marca 2023 18:30

Ukazał się zmieniony załącznik do zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna. Wprowadza nowy produkt rozliczeniowy.

Opieka paliatywna: NFZ wprowadza zupełnie nowy produkt rozliczeniowy. To porada domowa
Porada domowa w ramach poradni medycyny paliatywnej została wyodrębniona. Fot. Shutterstock
  • Ukazał się zmieniony załącznik do zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna
  • wprowadza nowy produkt rozliczeniowy: „porada w domu świadczeniobiorcy” w zakresie poradni medycyny paliatywnej

Szerszy załącznik do zarządzenia. Nowy produkt

Poradnia medycyny paliatywnej, poza świadczeniami udzielonymi na miejscu w poradni, może wykonać do 2 wizyt w tygodniu w domu pacjenta.

- W chwili obecnej rozliczanie świadczeń poradni medycyny paliatywnej odbywa się za pomocą kodu: porada w poradni medycyny paliatywnej - 5.15.00.0000151.  Zróżnicowanie wyceny świadczeń realizowanych w poradni medycyny paliatywnej lub w domu pacjenta wymaga wprowadzenia nowego kodu rozliczeniowego - wyjaśnia projektodawca.

Celem tej zmiany jest spowodowanie wzrostu dostępności do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej, poprzez zachęcenie świadczeniodawców do podjęcia się realizacji tego zakresu świadczeń oraz tworzenia nowych podmiotów.

Projekt zarządzenia podlegał zewnętrznym konsultacjom.

- Dwa podmioty zgłosiły uwagi do projektu zarządzenia. Nie zostały uwzględnione, ponieważ odnosiły się do konieczności zmiany taryfy określonej przez AOTMiT (zróżnicowanie wyceny ze względu na personel realizujacy świadczenie, zwiększenie wyceny poradni medycyny paliatywnej, zmiana świadczenia bazowego w opiece paliatywnej) - wyjaśnia NFZ w uzasadnieniu. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia podpisania. Treść zarządzenia wraz z załącznikiem TUTAJ.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze