×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Do 6 kwietnia AOTMiT zbiera dane o wynagrodzeniach w szpitalach i przychodniach. Od tego zależy finansowanie podwyżek

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia02 kwietnia 2023 19:31

Do 6 kwietnia AOTMiT zbiera dane o wynagrodzeniach w szpitalach i przychodniach, które mają kontrakt z NFZ. To po analizie tych informacji Agencja wyda rekomendacje w sprawie finansowania nowych najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

Do 6 kwietnia AOTMiT zbiera dane o wynagrodzeniach w szpitalach i przychodniach. Od tego zależy finansowanie podwyżek
Do 3 kwietnia AOTMiT zbiera dane o wynagrodzeniach w szpitalach i przychodniach. Od tego zależy finansowanie podwyżek Fot. AdobeStock

 

Od tego zależą nowe pensje minimalne. Termin tylko do 6 kwietnia

Od 1 lipca 2023 będą obowiązywały nowe najniższe wynagrodzenia dla pracowników ochrony zdrowia. Waloryzację płac zakłada znowelizowana przed rokiem ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W ustawie zapisano, że minimalne płace są powiązane z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w gospodarce. W związku z tym, że przeciętne wynagrodzenie rośnie (w 2022 r. wyniosło - jak ogłosił prezes GUS - 6346,15 zł), rosną też pensje w ochronie zdrowia. 

Podwyżki wejdą w życie w połowie roku, tymczasem do 6 kwietnia (pierwotny termin wyznaczony na 3 kwietnia przedłużono) Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zbiera dane o aktualnych wynagrodzeniach w placówkach medycznych, które mają kontrakt w NFZ. To na ich podstawie AOTMiT wyda rekomendacje dotyczące zmiany sposobu i poziomu finansowania świadczeń w związku z podwyżkami.

Agencja zbiera informacje finansowe za dwa okresy:

 • od stycznia 2022 do grudnia 2022 roku,
 • oraz od stycznia 2023 do lutego 2023 roku.

W przypadku wartości zobowiązań i stanu zatrudnienia według stanu na dzień 31 grudnia 2022 roku i według stanu na dzień 28 lutego 2023 roku.

- Celem zbiórki jest uzyskanie rzeczywistych informacji o wartości wynagrodzeń pracowników podmiotów leczniczych w ramach wszystkich form zatrudnienia, a także pozyskanie danych dotyczących struktury zatrudnienia z podziałem na grupy zawodowe i kategorie personelu. Dodatkowo gromadzone są dane o przychodach i kosztach prowadzonej działalności, w tym o kosztach w wybranych kategoriach, najbardziej wrażliwych na wpływ wzrostu cen towarów i usług - czytamy w komunikacie AOTMiT.

Agencja podkreśla, że "niezwykle istotne jest zaangażowanie w ten proces wszystkich świadczeniodawców". - Tylko pozyskanie jak największej reprezentatywnej puli danych gwarantuje jak najbardziej rzetelne analizy.

Dodajmy, że od lipca minionego roku wynagrodzenia finansowane są wyłącznie w wycenie świadczeń. Aby placówki mogły zrealizować podwyżki, konieczna jest zatem korekta obowiązujących wycen. 

Od 1 lipca 2023 roku nowe pensje minimalne w ochronie zdrowia 

Ustawa o najniższym wynagrodzeniu dotyczy m.in. lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych, opiekunów, fizjoterapeutów, a także salowych czy sanitariuszy.

Według szacunków Ministerstwa Zdrowia od 1 lipca 2023 roku wynagrodzenie zasadnicze lekarza ze specjalizacją wzrośnie o 991,25 zł, lekarza bez specjalizacji - o 813,51 zł, a lekarza stażysty - o 649,44 zł. 

Z kolei pielęgniarka, fizjoterapeuta, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny z tytułem magistra i wymaganą specjalizacją będą zarabiać o 881,87 zł więcej. Opiekunowie medyczni i pozostali pracownicy medyczni ze średnim wykształceniem otrzymają o 587,91 zł więcej, a sanitariusze czy salowe będą mogli liczyć na podwyżki rzędu 444,35 zł.

Nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia od 1 lipca 2023 (kwoty brutto):

 • Lekarz ze specjalizacją – 9201,92 zł  – wzrost o 991,25 zł
 • Magister pielęgniarstwa (położna), fizjoterapii, farmaceuta, diagnosta laboratoryjny z wymaganą specjalizacją, psycholog kliniczny – 8186,53 zł – wzrost o 881,87 zł
 • Lekarz bez specjalizacji – 7551,92 zł – wzrost o 813,51 zł
 • Lekarz stażysta – 6028,84 zł  – wzrost o 649,44
 • Farmaceuta, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny, pielęgniarka, położna, technik elektroradiolog, psycholog z wymaganym wykształceniem magisterskim bez specjalizacji; pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia pierwszego stopnia) i specjalizacją; pielęgniarka, położna z wymaganym średnim wykształceniem i specjalizacją – 6473,07 zł – wzrost o 697,29 zł
 • Fizjoterapeuta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, technik elektroradiolog, inny pracownik medyczny z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie studiów I stopnia, fizjoterapeuta, ratownik medyczny, technik analityki medycznej, technik elektroradiolog z wymaganym średnim wykształceniem, pielęgniarka, albo położna z wymaganym średnim wykształceniem bez specjalizacji – 5965,38 zł – wzrost o 642,60 zł
 • Opiekun medyczny, pozostali pracownicy ze średnim wykształceniem – 5457,69 zł – wzrost o 587,91 zł
 • Sanitariusz, salowa – 4125 zł  – wzrost o 444,35 zł.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze