NIPiP: problemy z wyceną opieki długoterminowej domowej. "Zbieramy dane z całej Polski"

Autor: Szymon Bijak • Źródło: NIPiP, Rynek Zdrowia17 listopada 2022 12:45

Coraz częściej dochodzi do wypowiadania umów o pracę przez pielęgniarki pracujące w domowej opiece długoterminowej. Wszystko przez zbyt niską wycenę. Liczne podmioty zatrudniające pielęgniarki na umowę o pracę nie są w stanie wywiązać się z ustawy o wynagrodzeniach. Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji zapewnia jednak, że trwają pracę nad rozwiązaniem tego problemu. Kiedy pojawią się oczekiwane efekty?

NIPiP: problemy z wyceną opieki długoterminowej domowej. "Zbieramy dane z całej Polski"
Problemy z wyceną opieki długoterminowej domowej. Fot. PAP
  • Wycena opieki długoterminowej domowej to w tej chwili, jak podkreśla Mariola Łodzińska z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, "palący problem"
  • Zbyt niska wycena sprawia, że liczne podmioty zatrudniające pielęgniarki na umowę o pracę nie są w stanie wywiązać się z ustawy o wynagrodzeniach. To z kolei skutkuje odpływem pielęgniarek z tego obszaru medycyny 
  • — Docierają do nas sygnały, że pielęgniarki, które nie otrzymały podwyżek od 1 lipca, a mamy już listopad, zaczęły składać wypowiedzenia z pracy. Będzie to lawina, której nie zatrzymamy. Jeżeli pielęgniarki odejdą z opieki długoterminowej, to będzie to już nie do odtworzenia — wyjaśnia wiceprezes NRPiP
  • Prezes AOTMiT zapewnia jednak, że trwają pracę nad rozwiązaniem tego problemu. Efekty mają pojawić się na początku przyszłego roku 

Wycena opieki długoterminowej domowej. "W tej chwili jest to palący problem" 

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) spotkała się z Radą Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia oraz Radą Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjentów. Głównym tematem była kwestia opieki długoterminowej w kraju. 

— Skoncentrowaliśmy się większym stopniu na opiece długoterminowej domowej, bo w tej chwili jest to palący problem, który dotyka nasze koleżanki prowadzące ten rodzaj świadczeń — wyjaśnia Mariola Łodzińska, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. 

Świadczenia w domowej opiece długoterminowej stanowią zaledwie 1,5 proc. w puli wszystkich świadczeń zdrowotnych. Jak się okazuje: to ponad sześć razy mniej niż średnia obowiązująca w Unii Europejskiej. 

— Dysproporcja jest bardzo duża i widać, że starzejące się społeczeństwo nie dotyczy tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. Unia dostrzegła jednak to, że opieka długoterminowa domowa jest tym elementem, który może, w jakiś sposób, wesprzeć system ochrony zdrowia — dodaje Łodzińska. 

Prezes AOTMiT zapewnia, że trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu

Zbyt niska wycena świadczeń w opiece długoterminowej sprawia, że liczne podmioty, które zatrudniają pielęgniarki na umowę o pracę, nie są w stanie wywiązać się z ustawy o wynagrodzeniach, która obowiązuje od 1 lipca tego roku. 

— Wycena, która została zaproponowana i obowiązuje, nie jest w stanie spełnić wymogów tej ustawy. Tak naprawdę klęskę poniosły te podmioty, które zatrudniają pielęgniarki na umowach o pracę. Już docierają do nas sygnały, że pielęgniarki, które nie otrzymały podwyżek od 1 lipca, a mamy już listopad, zaczęły składać wypowiedzenia z pracy. Będzie to taka lawina, której nie zatrzymamy. Jeżeli pielęgniarki odejdą z opieki długoterminowej, to będzie to już nie do odtworzenia — wyjaśnia wiceprezes NRPiP. 

We wspomnianym spotkaniu wzięli udział także wiceminister zdrowia Piotr Bromber, prezes Agencji Ochrony Technologii Medycznych i Taryfikacji Roman Topór-Mądry czy przedstawiciele centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. 

— Wyjaśniliśmy, na czym polega opieka długoterminowa i z jakimi problemami w tej chwili się spotykamy. Prezes Topór-Mądry powiedział, że zna te problemy — dodaje Łodzińska. 

Prezes AOTMiT zapewnił ponadto, że obecnie trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu. Efekty działań powinniśmy poznać na początku 2023 roku. Na temat tych problemów prowadzone są teraz dyskusje w Ministerstwie Zdrowia.

— Zbierane są dane z całej Polski, aby zweryfikować tę wycenę. Jeżeli to nastąpi, to najprawdopodobniej od 2023 roku. My natomiast podkreśliliśmy, że jeżeli to wejdzie od przyszłego roku, to te podmioty po prostu nie dotrwają do tego czasu. Usłyszeliśmy jednak również zapewnienie z departamentu lecznictwa, że trwają jakieś prace, że być może wcześniej, poza wyceną pójdą środki na opiekę długoterminową, żeby w jakiś sposób móc zrealizować postanowienia ustawy — jest to w tej chwili dla nas kluczowe — podkreśla Mariola Łodzińska. 

— Myślę, że jest to krok w dobrą stronę. Pojawiło się światełko w tunelu. Zawsze jednak powtarzam: jak już dostaniemy pieniądze, to dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, że faktycznie udało się wywiązać z tych obietnic. Na chwilę obecną — dostaliśmy takie zapewnienia — podsumowuje Mariola Łodzińska. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum