NIPiP: co z nową wyceną opieki długoterminowej? Pielęgniarki rozwiązują umowy o pracę
Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądać korekta wyceny świadczeń w opiece długoterminowej, realizowanej w warunkach domowych. A pielęgniarki rezygnują z tej pracy. Wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska skierowała w tej sprawie pismo do Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji.

- Sytuacja kadrowa w długoterminowej opiece w warunkach domowych jest fatalna. Pielęgniarki co rusz rezygnują z tej pracy
- W listopadzie ub. roku Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zasygnalizowała problem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, wnosząc o korektę wyceny świadczeń
- Prace AOTMiT miały być priorytetem, nie wiadomo jednak nawet, na jakim są etapie
Zbyt niskie wyceny. Sytuacja jest dramatyczna
Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska wystosowała oficjalne pismo do prezesa AOTMiT Romana Topór-Mądrego. Prosi w nim o podanie, na jakim etapie są prace Agencji związane z koniecznym podwyższeniem wyceny świadczeń opieki długoterminowej, realizowanej w warunkach domowych. Sytuacja, jeśli chodzi o kadry, jest dramatyczna, na co izba pielęgniarska wskazywała już wielokrotnie.
Mariola Łodzińska przypomina w piśmie, że w trakcie spotkania 9 listopada 2022 r. prezes AOTMiT obiecał priorytetowe rozpoczęcie prac mających na celu wprowadzenie zmian w sposobie finansowania świadczeń z tego zakresu. Wiceprezes NRPiP zaznacza również, że podczas spotkania Rady Organizacji Pacjentów działającej przy ministrze zdrowia rozmawiano o dramatycznej sytuacji podmiotów kontraktujących takie świadczenia w związku z wprowadzeniem ustawy o minimalnych wynagrodzeniach.
- Niepokojące zjawisko rozwiązywania umów o pracę przez pielęgniatrki zatrudnione w opiece długoterminowej domowej może stanowić zagrożenie ograniczenia dostępności świadczeń pacjentom niesamodzielnym - zaalarmowała wiceprezes NRPiP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (4)