×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NIPiP: co z nową wyceną opieki długoterminowej? Pielęgniarki rozwiązują umowy o pracę

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia04 stycznia 2023 18:00Aktualizacja: 04 stycznia 2023 21:22

Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądać korekta wyceny świadczeń w opiece długoterminowej, realizowanej w warunkach domowych. A pielęgniarki rezygnują z tej pracy. Wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska skierowała w tej sprawie pismo do Agencji Technologii Medycznych i Taryfikacji.

NIPiP: co z nową wyceną opieki długoterminowej? Pielęgniarki rozwiązują umowy o pracę
Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądać nowa wycena świadczeń w opiece długoterminowej. Fot. Shutterstock
  •  Sytuacja kadrowa w długoterminowej opiece w warunkach domowych jest fatalna. Pielęgniarki co rusz rezygnują z tej pracy
  • W listopadzie ub. roku Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych zasygnalizowała problem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, wnosząc o korektę wyceny świadczeń
  • Prace AOTMiT miały być priorytetem, nie wiadomo jednak nawet, na jakim są etapie

Zbyt niskie wyceny. Sytuacja jest dramatyczna

Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska wystosowała oficjalne pismo do prezesa AOTMiT Romana Topór-Mądrego. Prosi w nim o podanie, na jakim etapie są prace Agencji związane z koniecznym podwyższeniem wyceny świadczeń opieki długoterminowej, realizowanej w warunkach domowych. Sytuacja, jeśli  chodzi o kadry, jest dramatyczna, na co izba pielęgniarska wskazywała już wielokrotnie.

Mariola Łodzińska przypomina w piśmie, że w trakcie spotkania 9 listopada 2022 r. prezes AOTMiT obiecał priorytetowe rozpoczęcie prac mających na celu wprowadzenie zmian w sposobie finansowania świadczeń z tego zakresu. Wiceprezes NRPiP zaznacza również, że podczas spotkania Rady Organizacji Pacjentów działającej przy ministrze zdrowia rozmawiano o dramatycznej sytuacji podmiotów kontraktujących takie świadczenia w związku z wprowadzeniem ustawy o minimalnych wynagrodzeniach.

- Niepokojące zjawisko rozwiązywania umów o pracę przez pielęgniatrki zatrudnione w opiece długoterminowej domowej może stanowić zagrożenie ograniczenia dostępności świadczeń pacjentom niesamodzielnym - zaalarmowała wiceprezes NRPiP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze