×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ ogłosił koniec dodatków covidowych

Autorzy: PAP; oprac. JKB • Źródło: PAP01 marca 2022 14:25Aktualizacja: 01 marca 2022 15:45

Koniec dodatków covidowych. Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił, że pieniądze za pracę przy pacjentach z COVID-19 będą wypłacane już tylko do 31 marca. Poza tym NFZ zmienił zasady finansowania innych świadczeń covidowych.

NFZ ogłosił koniec dodatków covidowych
Po 31 marca zmieni się zasada finansowania świadczeń covidowych. Fot. AdobeStock
  • NFZ poinformowało, że finansowanie części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 zakończy się 31 marca
  • Wyjątkiem są koszty szczepień przeciwko COVID-19 oraz rehabilitacji pocovidowej, które nadal będą pokrywane z tego funduszu, także po 31 marca
  • Poza tym Fundusz ogłosił koniec dodatków covidowych. Świadczenia będą wypłacane już tylko do 31 marca
  • Przypomnijmy: dodatek wynosi 100 proc. wynagrodzenia. Maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł

Specjalny tryb finansowania części świadczeń zakończony

Finansowanie części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 kończy się 31 marca 2022 roku. Nie oznacza to zupełnego zakończenia finansowania świadczeń covidowych.

Koszty szczepień przeciwko COVID-19 oraz rehabilitacji pocovidowej nadal będą pokrywane z tego funduszu, także po 31 marca 2022 roku. Natomiast leczenie pacjentów z COVID-19 (po 31 marca 2022 roku) będzie realizowane już w ramach standardowych umów z NFZ.

- Ze względu na utrzymujący się spadek liczby zakażeń COVID-19 oraz postępujący spadek hospitalizacji, poleceniem z 28 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia zdecydował o zakończeniu specjalnego trybu finansowania części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - przekazano w informacji zamieszczonej na stronie NFZ.

Do 31 marca 2022 roku świadczenia covidowe będą rozliczane i finansowane na dotychczasowych zasadach. Po tej dacie świadczenia związane z leczeniem pacjentów z COVID-19 będą rozliczane w ramach obowiązujących umów z NFZ, na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Koniec dodatków covidowych 

Z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 nadal wspierane będą świadczenia, które mają kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu chorobie i w powrocie do pełnej sprawności już po COVID-19.

Chodzi m.in. o szczepienia przeciwko COVID-19 oraz rehabilitację pocovidową (stacjonarną, ambulatoryjną, dzienną, domową i psychiatryczną).

NFZ podał, że w związku z poleceniem Ministra Zdrowia dodatki covidowe będą obowiązywały do 31 marca 2022 roku.

Dyrektorzy szpitali II poziomu zabezpieczenia covidowego muszą dostarczyć informacje o wysokości dodatku covidowego, za okresy od 1 stycznia do 31 marca br., dla uprawnionych pracowników, najpóźniej do końca maja 2022 roku.



 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum