Minister zdrowia dostał podwyżkę. Od sierpnia zarabia o 5 tys. zł więcej

Autor: oprac. JKB • Źródło: money.pl, Fakt, Rynek Zdrowia16 września 2021 09:46

Pracownicy ochrony zdrowia wyszli na ulicę, aby walczyć m.in. zmianę minimalnych wynagrodzeń. W tym samym czasie minister Adam Niedzielski otrzymał podwyżkę w wysokości 5 tys. zł.

Minister Adam Niedzielski otrzymał od sierpnia podwyżkę. Fot. PAP/Piotr Nowak
  • Wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia od wielu tygodni są tematem numer jeden poruszanym przez media w Polsce
  • Od 11 września trwa ogólnopolski protest medyków, którzy domagają się m.in. natychmiastowej zmiany ustawy o minimalnych wynagrodzeniach
  • Znaczną podwyżkę w międzyczasie otrzymał minister zdrowia Adam Niedzielski. Zgodnie z wyliczeniem otrzymuje ok. 17 tys. zł brutto

Zarobki ministra zdrowia pod lupą

Jak informuje money.pl powołując się na szacunki  „Faktu”, w sierpniu szef resortu zdrowia Adam Niedzielski otrzymał podwyżkę w wysokości aż 5 tys. złotych. Okazuje się również, że dziennik nie otrzymał oficjalnej odpowiedzi od resortu zdrowia w sprawie rzeczywistych zarobków ministra.

Jednak redakcja sama pokusiła się o obliczenia. Według nich Niedzielski ma zarabiać od sierpnia ok. 17 tys. brutto, czyli na rękę otrzymuje 13 tys. złotych.

Podwyżki dla polityków mocno zbulwersowały opinię publiczną. Już od 1 sierpnia weszło w życie rozporządzenie podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę, zgodnie z którym ministrowie, posłowie i marszałkowie zarabiają więcej.

Czytaj: Podwyżki dla polityków? Samorząd lekarski przypomina: lekarze dostali 19 zł brutto

18 tys. miesięcznie dla lekarza specjalisty. Fiałek: to ani niemoralne ani nierealne

Pielęgniarki nie pierwszy raz pokazują paski z wypłat. "Nie ma się, czym chwalić"

Podwyżki dla polityków. Medycy walczą o swoje prawa

Przypomnijmy, na początku sierpnia po wprowadzeniu w życie rozporządzenia o podwyżkach, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja wysłał oficjalne zapytanie m.in. do prezydenta, premiera i ministra finansów o koszt wzrostu wynagrodzeń przeznaczonych dla polityków. Jednak ku zaskoczeniu wszystkich, resort finansów przekazał, że nie dysponuje żądanymi informacjami.

Wiadomo za to, że ministrom i wiceministrom przysługuje 6 tys. zł brutto podwyżki. W związku z tym łączne wynagrodzenie zasadnicze ma wynosić ponad 16 tys. zł bez wliczania dodatków. Posłowie zarobią nawet 12,8 tys. zł (po podwyżce z 8 tys. zł), bez wliczania w to diety poselskiej w wysokości 2,5 tys. złotych.

Czytaj: Ile będą kosztowały podwyżki polityków? Kuriozalna odpowiedź Kancelarii Prezydenta. W MF i KPRM nie wiedzą

Krystyna Ptok. Ślązaczka i pielęgniarka, która politykom się nie kłania. Kim jest szefowa OZZPiP?

Medycy koczują w Białym Miasteczku

Od 11 września pod siedzibą KPRM funkcjonuje Białe Miasteczko 2.0, gdzie codziennie nocują tam pracownicy ochrony zdrowia. Domagają się oni spełnienia ich postulatów, a także spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim. Protestujący nie wykluczają także strajku w szpitalach. Wszystko zależy od postawy rządzących.

Jak ogłosił Adam Niedzielski, to on zajmuje się sektorem zdrowia i to z nim należy rozmawiać, a nie z premierem. Jednocześnie rzecznik resortu zaznaczył, że postulaty medyków są nierealne do zrealizowania i MZ czeka na doprecyzowanie roszczeń.

Czytaj: Białe Miasteczko i protest medyków. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy kontra rząd NA ŻYWO

Piotr Bromber. To on ma zdusić protest medyków. Co mówi wiceminister od dialogu?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum