×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Komisja Europejska wydłuża czas certyfikacji wyrobów medycznych. To zapobiegnie niedoborom?

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat. prasowe08 marca 2023 11:45

Rada Unii Europejskiej przyjęła wniosek Komisji w sprawie wydłużenia czasu na certyfikację wyrobów medycznych. Dzięki temu zostanie ograniczone ryzyko niedoborów na rynku Unii Europejskiej.

Komisja Europejska wydłuża czas certyfikacji wyrobów medycznych. To zapobiegnie niedoborom?
Komisja Europejska przedłuża termin na certyfikację wyrobów medycznych. Fot. Shutterstock
  • Rada Unii Europejskiej zdecydowała o przyjęciu wniosku Rady o przedłużenie czasu na certyfikację wyrobów medycznych
  • To efekt pozytywnego głosowania w tej sprawie w Parlamencie Europejskim miesiąc wcześniej
  • Wniosek przewiduje dłuższy okres przejściowy na dostosowanie się do nowych przepisów, przewidzianych w rozporządzeniu w sprawie wyrobów medycznych
  • Tym samym zapewniony zostanie stały dostęp do wyrobów medycznych pacjentom w potrzebie

Wniosek o przedłużenie został przyjęty

Rada Unii Europejskiej przyjęła wniosek Komisji o przedłużenie czasu na certyfikację wyrobów medycznych jednostkom notyfikowanym i producentom. Takie rozwiązanie pozwoli na ograniczenie ryzyka niedoborów.

Jak podkreśla KE, wniosek ten przewiduje dłuższy okres przejściowy na dostosowanie się do nowych przepisów przewidzianych w rozporządzeniu w sprawie wyrobów medycznych, zapewniającym przy tym stały dostęp do wyrobów medycznych pacjentom w potrzebie.

- Jest to ważny krok, który pomoże rozwiązać krótkoterminowe trudności, z jakimi borykają się państwa członkowskie, i zapewni pacjentom w UE stały dostęp do potrzebnych wyrobów medycznych. Ten zmieniony harmonogram zapewni przemysłowi większą elastyczność w zakresie bieżącej certyfikacji potrzebnych wyrobów medycznych i zmniejszy krótkoterminowe ryzyko niedoborów. Zapewni to dostęp najbardziej potrzebującym pacjentom bez narażania ich bezpieczeństwa. Należy przypomnieć, że z tego dodatkowego czasu mogą skorzystać tylko wyroby, które są bezpieczne i w odniesieniu do których producenci podjęli już kroki w celu przejścia na rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych. Bezpieczeństwo pacjentów zawsze będzie najważniejsze – powiedziała Stella Kyriakides, europejska komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności

Jak dodała, Komisja wraz z państwami członkowskimi, jednostkami notyfikowanymi i przemysłem medycznym będzie nadal pracować nad dodatkowymi sposobami, mającymi na celu rozwiązanie problemów strukturalnych i określenie średnio- i długoterminowych rozwiązań.

Dalsze działania w tej sprawie

Proponowana zmiana zostanie jeszcze formalnie przyjęta przez Parlament Europejski i Radę 15 marca, po czym zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym.

Przypomnijmy: rozporządzenie w sprawie wyrobów medycznych obowiązuje od 26 maja 2021 roku i przewiduje okres przejściowy do 26 maja 2024 roku. Okazało się, że dostosowanie do zmian przebiega znacznie wolniej, niż przewidywano, a systemom opieki zdrowotnej w UE grożą niedobory.

Dlatego też w grudniu 2022 roku ministrowie zdrowia UE podczas posiedzenia Rady EPSCO wezwali Komisję do szybkiego przedłożenia wniosku w sprawie przedłużenia wskazanego okresu przejściowego. Taki wniosek został złożony 6 stycznia 2023 roku i był rozpatrywany przez Parlament Europejski i Radę w trybie pilnym.

W przypadku wyrobów medycznych z certyfikatem lub deklaracją zgodności wydanych przed 26 maja 2021 roku okres przejściowy na nowe przepisy przedłuża się z 26 maja 2024 roku do 31 grudnia 2027 roku w przypadku wyrobów podwyższonego ryzyka oraz do 31 grudnia 2028 roku w przypadku wyrobów średniego i niższego ryzyka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze