Eksperci: ochronie zdrowia potrzebny jest wzrost nakładów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2017 14:44

Należy jak najszybciej zwiększyć nakłady na publiczną opiekę medyczna w naszym kraju – podkreślali w czwartek (19 stycznia) eksperci podczas debaty na konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2017” w Warszawie.

Wydatki na opiekę medyczną trzeba zacząć traktować jako inwestycję. Fot. PTWP

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski powiedział, że jeśli nie zaczniemy natychmiast zwiększać środków na służbę zdrowia, za kilka lat konieczny będzie dramatyczny wzrost nakładów z powodu niedoinwestowania opieki medycznej.

- Tylko wzrost nakładów pozwoli poprawić warunki pracy lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz zachęcić ich do tego, żeby swą karierę wiązali z Polską i nie wyjeżdżali za granicę - dodał.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz przypomniał, że w projekcie ustawy dotyczącej służby zdrowia zapisany jest systematyczny wzrost nakładów począwszy od 2018 r. (zakłada się, że wzrosną one z 4,5 proc. do 6 proc. PKB w 2025 r. - przyp. PAP). - Pozwoli to m.in. zwiększyć pensje pracowników opieki medycznej - dodał.

Prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak zwrócił uwagę, że planowany wzrost nakładów o zaledwie 0,2 proc. PKB rocznie jest zbyt mały. Jego zdaniem nie poprawi to znacząco sytuacji pacjentów, nadal będą kolejki i ograniczenia w dostępie do lekarzy i nowych terapii.

- Marzę o tym, żeby polscy lekarze wracali z Wielkiej Brytanii, a minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mógł ustalać z wicepremierem Mateuszem Morawieckim wysokość nakładów na opiekę medyczną - powiedział p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna.

- Aby to stało się możliwe, wydatki na opiekę medyczną trzeba zacząć traktować jako inwestycję, która przynosi wymierne efekty w innych dziedzinach gospodarki, a nie jedynie jako wydatek. Lepsze funkcjonowanie służby zdrowia to szybszy powrót pracowników na rynek pracy. Mam nadzieję, że uda się wreszcie do tego przekonać wicepremiera i ministra finansów - podkreślił.

Dyrektor Związku Pracodawców Firm Farmaceutycznych Bogna Cichowska-Duma przytoczyła dane, z których wynika, że wydatki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych związane z niezdolnością do pracy sięgają w naszym kraju 2 proc. PKB rocznie.

- Refundacja innowacyjnych terapii przynosi oszczędności choćby w postaci mniejszej hospitalizacji - dodała. Jej zdaniem należy zwiększyć w Polsce dostęp do innowacyjnych terapii, tym bardziej, że w naszym kraju wciąż jest on zbyt mały.

Wiceminister Tombarkiewicz zwrócił uwagę, że w 2016 r. wprowadzono na listy refundacyjne wiele nowych leków. - Przewidujemy, że kolejne leki innowacyjne znajdą się na następnych listach leków, jakie zostaną opublikowane w marcu i maju 2017 r. - podkreślił.

Wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz powiedziała, że pieniędzy w opiece medyczne zawsze będzie brakować. Przyznała, że tych, jakimi dysponuje polska służba zdrowia, jest zbyt mało. - Jednak przede wszystkim trzeba je efektywnie wykorzystywać - podkreśliła.

Rulkiewicz dodała, że wszystkie podmioty w opiece medycznej trzeba jednakowo traktować, zarówno ośrodki publiczne, jak i prywatne. - Powinna się liczyć oferta i jakość leczenia, a o wyborze placówki powinien decydować pacjent - podkreśliła.

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i położnych Zofia Małas powiedziała, że za granicę wyjechało dotąd 20 tys. pielęgniarek i położnych na 250 tys. tych, które pracują w polskiej służbie zdrowie. - Liczba chętnych do wyjazdu z kraju nie zwiększa się, jest od wielu lat taka sama. Część pielęgniarek z braku dobrej oferty poszukuje pracy w innych zawodach i na ogół nie wraca już do służby zdrowia - dodała.

Wiceminister Tombarkiewicz zapewnił, że przygotowywana przebudowa w systemie opieki medycznej nie będzie rewolucyjna, ponieważ ma płynnie przebiegać. Zapowiedział, że do końca stycznia 2017 r. przedstawiona zostanie nowa oferta stażu dla pielęgniarek. W najbliższych dniach podjęta zostanie decyzja o likwidacji obowiązkowego egzaminu z języka polskiego dla lekarzy z Ukrainy.

Andrzej Jacyna powiedział, że 2017 r. ma być przełomowy dla psychiatrii, ponieważ będą tworzone zapowiadane od wielu lat centra zdrowia psychicznego. Umożliwi to leczenie chorych głównie poza szpitalami i rozwijanie psychiatrii środowiskowej.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum