×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Weszły nowe przepisy. NFZ zapłaci za dwie wizyty tygodniowo

Autor: oprac. JPP • Źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia03 kwietnia 2023 06:30Aktualizacja: 03 kwietnia 2023 13:12

1 kwietnia weszły w życie zmiany w opiece paliatywnej. NFZ wprowadza nowy produkt rozliczeniowy „poradę w domu świadczeniobiorcy”. Celem zmiany jest - jak informuje Fundusz - "spowodowanie wzrostu dostępności do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej".

Weszły nowe przepisy. NFZ zapłaci za dwie wizyty tygodniowo
Dziś wchodzą nowe przepisy. NFZ zapłaci za dwie wizyty tygodniowo Fot. AdobeStock

 

1 kwietnia weszły w życie zmiany w opiece paliatywnej

1 kwietnia w życie weszła nowelizacja zarządzenia prezesa NFZ  w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju opieka paliatywna i hospicyjna. 

- Zarządzenie wprowadza nowy produkt rozliczeniowy: „porada w domu świadczeniobiorcy” w zakresie poradni medycyny paliatywnej. Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 262 ze zm.) poradnia medycyny paliatywnej, poza świadczeniami udzielonymi na miejscu w poradni, możne wykonać do 2 wizyt w tygodniu w domu pacjenta - czytamy w uzasadnieniu do zarządzenia.

NFZ przypomina, że obecnie rozliczanie świadczeń poradni medycyny paliatywnej odbywa się za pomocą kodu: porada w poradni medycyny paliatywnej- 5.15.00.0000151.

- Zróżnicowanie wyceny świadczeń realizowanych w na miejscu w poradni lub w domu pacjenta, wymaga wprowadzenia nowego kodu rozliczeniowego. Celem tej zmiany jest spowodowanie wzrostu dostępności do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej, poprzez zachęcenie świadczeniodawców do podjęcia się realizacji tego zakresu świadczeń oraz tworzenia nowych podmiotów - argumentuje NFZ.

NFZ zwiększył wyceny w opiece paliatywnej, hospicyjnej i długoterminowej

NFZ zwiększył wyceny w opiece paliatywnej, hospicyjnej i długoterminowej
Przypomnijmy, że od 1 lutego Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył wyceny za świadczenia udzielone w opiece paliatywnej i hospicyjnej średnio o 12. proc.

Także od 1 lutego wyższe stawki obowiązywują w opiece długoterminowej. Tutaj wzrost wyceny waha się między 10 a 17 proc. i dotyczy świadczeń pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej - poinformowali przedstawiciele NFZ. Łącznie chodzi o dodatkowe 220 mln zł w 2023 roku.

 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze