Rewolucja dla pielęgniarek i opiekunów z DPS-ów. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace koncepcyjne

Autor: oprac. JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Sejm30 stycznia 2022 18:41

To byłaby rewolucja dla pielęgniarek oraz opiekunów medycznych, zwłaszcza jeśli chodzi o zarobki. O wynagradzania pielęgniarek w domach pomocy społecznej w interpelacji do ministra zdrowia pytał poseł Waldy Dzikowski. Wiceminister Kraska odpowiedział, że w Ministerstwie Zdrowia są prowadzone wstępne prace koncepcyjne dotyczące ważnej zmiany dla DPS-ów.

Rewolucja dla pielęgniarek i opiekunów z DPS-ów. W Ministerstwie Zdrowia trwają prace koncepcyjne
Rewolucja dla pielęgniarek i opiekunów. DPS-y staną się podmiotami leczniczymi? Fot. AdobeStock
  • O wynagradzania pielęgniarek w domach pomocy społecznej w interpelacji do ministerstwa zdrowia pyta poseł Waldy Dzikowski
  • Wynagrodzenia pielęgniarek nie podlegają finansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, przez co są znacznie niższe jest od dawna podkreślany przez stronę samorządową - wskazuje parlamentarzysta
  • - Jakie jest stanowisko ministerstwa w tej kwestii? Czy przewidują podjęcie działań legislacyjnych mających na celu umożliwienie finansowania personelu (...) ze środków dedykowanych finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej? - pyta
  • W odpowiedzi Waldemar Kraska przyznał, że w Ministerstwie Zdrowia są prowadzone wstępne prace koncepcyjne dotyczące tego tematu

 

Pielęgniarki w domach pomocy społecznej zarabiają mniej niż w podmiotach leczniczych

O wynagradzania pielęgniarek w domach pomocy społecznej w interpelacji do ministra zdrowia pyta poseł Waldy Dzikowski.

- Kwestia statusu pielęgniarek zatrudnionych w DPS i odmienny sposób finansowania ich wynagrodzeń niż pielęgniarek pracujących w podmiotach leczniczych niejednokrotnie była przedmiotem dyskusji. Fakt, iż ich wynagrodzenia nie podlegają finansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, przez co są znacznie niższe jest od dawna podkreślany przez stronę samorządową - wskazuje poseł.

Jak podkreśla zakres obowiązków i odpowiedzialności pielęgniarek w DPS-ach oraz w podmiotach leczniczych "jest podobny, a niejednokrotnie większy"  niż w podmiotach leczniczych. 

Czy wzrosną wynagrodzenia pielęgniarek w DPS-ach?

- Dlatego takie różnicowanie jest mocno dyskusyjne. Związek Powiatów Polskich podjął w tej sprawie stanowisko i zwrócił się do ministra rodziny i polityki społecznej oraz ministra zdrowia o wypracowanie porozumienia i rozważenie nowych rozwiązań - podnosi Dzikowski.

W związku z tym poseł zwrócił się do resortu zdrowia z pytaniem, jakie jest stanowisko MZ w tej kwestii.

- Czy przewiduje podjęcie działań legislacyjnych mających na celu umożliwienie finansowania personelu medycznego wykonującego świadczenia zdrowotne na rzecz pensjonariuszy domów pomocy społecznej ze środków dedykowanych finansowaniu świadczeń opieki zdrowotnej?

DPS-y podmiotami leczniczymi. MZ: trwają prace koncepcyjne

Odpowiedź w sprawie przygotował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Przyznał, że w ministerstwie są prowadzone wstępne prace koncepcyjne dotyczące ważnej zmiany dla DPS-ów.

- Odpowiadając na interpelację w sprawie wynagradzania pielęgniarek w domach pomocy społecznej, uprzejmie informuję, że w Ministerstwie Zdrowia są prowadzone wstępne prace koncepcyjne dotyczące umożliwienia domom pomocy społecznej, jako podmiotom leczniczym, udzielania świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców tych domów - przyznał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum