Lek dla dzieci będzie nie do kupienia w aptekach. Zamiennika brak

Autor: oprac. JKB • Źródło: mgr.farm, Rynek Zdrowia02 grudnia 2022 10:00

W aptekach wkrótce zabraknie ważnego leku dla dzieci. Jak informuje portal mgr.farm produkt zniknie z portfolio producenta. Będzie dostępny tylko do wyczerpania zapasów. Niestety lek nie ma zamiennika.

Lek dla dzieci będzie nie do kupienia w aptekach. Zamiennika brak
W aptekach tylko do wyczerpania zapasów będzie dostępny lek dla dzieci. Fot. AdobeStock
  • Z aptek wkrótce zniknie lek stosowany u dzieci przy zaburzeniach motoryki przewodu pokarmowego
  • Debridat zawiera trimebutynę, która odpowiada za normalizację motoryki przewodu pokarmowego. Lek jest w postaci granulatu
  • Jak informuje mgr.farm, preparat został usunięty z portfolio producenta i nie będzie dłużej dystrybuowany na polskim rynku. Lek będzie dostępny tylko do wyczerpania zapasów 
  • Debridat nie posiada zamiennika w tej postaci (granulatu), a doustne tabletki z trimebutyną są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych

Leku dla dzieci usunięty z portfolio producenta, zamiennika brak

Niedługo w aptekach zabraknie leku stosowanego u dzieci przy zaburzeniach motoryki przewodu pokarmowego – informuje portal mgr.farm. Chodzi o Debridat w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej.

Lek zawiera trimebutynę - substancję normalizującą motorykę przewodu pokarmowego i stosowaną w leczeniu objawowym zaburzeń pracy oraz dolegliwości jelitowych. Może być także skuteczna w leczeniu bólu przy zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego i dróg żółciowych.

Substancja ta jest dostępna w Polsce w lekach pod różnymi nazwami: Tribux, Debretin, Debridat oraz Ircolon. Jednak tylko Debridat występuje w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej, dlatego może być stosowany u dzieci – dawka może być dostosowana do wieku i masy ciała dziecka. Z kolei trimebutyna w formie tabletek jest przeznaczona tylko dla dorosłych.

Lek wycofany z portfolio producenta

Problem w tym, że Debridat niedługo zniknie z aptek. Jak dowiedział się mgr.farm, lek został wycofany z portfolio producenta. Preparat będzie dostępny jedynie do wyczerpania zapasów.

- Z firmy Pfizer otrzymaliśmy informację, iż Debridat w formie zawiesiny został usunięty z portfolio producenta i nie będzie już dłużej dystrybuowany na rynku polskim. Lek będzie dostępny w aptekach wyłącznie do wyczerpania zapasów. Aktualnie do dyspozycji pacjentów pozostają leki z tą samą substancją, ale w postaci doustnych tabletek – podał portal GdziePoLek cytowany przez mgr.farm.

Lek w formie granulatu nie posiada zamiennika w tej postaci, co oznacza, że na rynku farmaceutycznym powstanie luka.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze