Wzrost przychodów spółki genXone. Testy na COVID-19 nie były strategicznym obszarem

Autor: oprac. LJ • Źródło: genXone16 maja 2022 11:58

Mimo obniżki przez NFZ stawek za wykonywanie testów na obecność koronawirusa, GenXone odnotowała wzrost przychodów dzięki dywersyfikacji obszarów aktywności biznesowych.

Wzrost przychodów spółki genXone. Testy na COVID-19 nie były strategicznym obszarem
Testy na obecność koronawirusa nie były strategicznym obszarem dla genXone Fot. ShutterStock
  • Biotechnologiczna spółka genXone osiągnęła w pierwszym kwartale tego roku ponad 37-procentowy wzrost przychodów
  • Niższe przychody odnotowała za wykonywanie testów na obecność koronawirusa. Dzięki prowadzonej dywersyfikacji obszarów swoich aktywności biznesowych wypełniła tę lukę
  • Podpisała list intencyjny z duńską firmą gMendel ApS dotyczący rozpoczęcia współpracy w zakresie unowocześniania diagnostyki zaburzeń genetycznych

Współpraca w zakresie unowocześniania diagnostyki zaburzeń genetycznych

Biotechnologiczna spółka genXone osiągnęła w pierwszym kwartale tego roku ponad 37-procentowy wzrost przychodów. Od stycznia do końca marca br. było to ponad 7,3 mln zł, gdy rok wcześniej było to około 5,3 mln zł.

Zysk netto w pierwszym kw. br. wyniósł prawie 2 mln zł i był na podobnym poziomie jak rok wcześniej. Wypracowana w pierwszym kw. br. EBITDA wyniosła ponad 2,8 mln zł i była wyższa o ponad 9 proc. niż uzyskana w pierwszym kwartale 2021 roku.

Spółka dzięki prowadzonej dywersyfikacji obszarów swoich aktywności biznesowych, wypełniła w pierwszym kwartale lukę w przychodach wynikającą z obniżenia przez NFZ stawek za wykonywanie testów na obecność koronawirusa.

Pierwszy kwartał br. utrzymał wysokie tempo przychodów w relacji do okresu sprzed roku. Spółka wykorzystuje swoją bazę laboratoryjną do świadczenia zaawansowanych usług dla podmiotów zewnętrznych. Laboratorium Diagnostyki Molekularnej rozwija od początku roku współpracę z Pure Clinical sp. z.o.o. w zakresie walidacji testów antygenowych. Począwszy jeszcze od grudnia 2021 roku do dziś w ramach współpracy z Pure Clinical zostało zawartych 12 umów, o wartości 925 tys. zł netto. Z tego już w samym 2022 roku – zawarto 11 umów, których wartość wyniosła 825 tys. netto.

Spółka informuje też o podpisaniu listu intencyjnego z duńską firmą gMendel ApS dotyczący rozpoczęcia współpracy w zakresie unowocześniania diagnostyki zaburzeń genetycznych. Rozwiązania dostępne obecnie mają wiele ograniczeń m.in. ze względu na złożoność, czasochłonność, kosztochłonność wykonywanych analiz. Kooperacja ma na celu zwiększenie dostępności takich badań i możliwie wczesnej diagnostyki. W ostatnich dniach pojawiły się pierwsze efekty – firma GMendel ApS uzyskała certyfikat CE-IVD dla platformy opartej na technologii do przesiewowego wykrywania zespołu Klinefertera u noworodków. genXone brała czynny udział w procesie walidacji.

Będzie wypłata dywidendy

W pierwszym kwartale br. w trzecią fazę rozwoju wszedł projekt – Nanobiome, polegający na badaniu mikrobioty jelitowej.

Założeniem projektu jest dostarczenie kompleksowej wiedzy o mikrobiomie jelitowym oraz docelowo holistycznych rozwiązań mających na celu wspieranie mikrobioty w codziennym działaniu. Wśród najważniejszych kierunków rozwoju projektu jest rozwinięcie i wprowadzenie nowych elementów bioinformatyki w celu stworzenia dodatkowych ścieżek analizy danych biologicznych powiększających wachlarz możliwości wnioskowania na temat mikrobioty jelitowej, możliwości rozwoju produktu, zakres raportu wynikowego, wykorzystanie aplikacji mobilnych jako narzędzia pomocnego w poprawie stanu mikrobioty.

- Skutecznie potrafiliśmy uzupełnić w całościowych przychodach spółki w pierwszym kwartale, wyraźny spadek przychodów z testowania na obecność koronawirusa wynikający z obniżenia przez NFZ stawek. Uprzedzaliśmy już w momencie debiutu na giełdzie, że przychody z wykonywania testów traktujemy wyraźnie jako dodatkowe źródło zysków, a nie jeden ze strategicznych obszarów. Dlatego dzięki konsekwentnej dywersyfikacji sektorów naszej aktywności biznesowej dziś nie mamy z tego powodu istotnych problemów - podkreśla dr Michał Kaszuba, prezes zarządu genXone.

Spółka dokonała w pierwszym kwartale br. zmian w Zarządzie. Obecnie składa się on z trzech osób, a rozszerzenie zakresów decyzyjności członków Zarządu wpływa na szybsze i efektywniejsze podejmowanie decyzji.

Podczas zaplanowanego na 6 czerwca br. Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy zostanie przedstawiona uchwała dotycząca wypłaty dywidendy 1 zł za akcję za 2021 rok. Zgodę na propozycję Zarządu podzielenia się z akcjonariuszami zyskiem zaaprobowała Rada Nadzorcza.

Zarząd genXone już drugi raz chce wypłacić dywidendę. Ta debiutująca niecałe dwa lata temu na giełdzie spółka, wypłaciła 0,65 zł za akcję za 2020 rok.  

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum