×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

WSA ws. zatorów płatniczych Neuca. "Tolerowaliśmy opóźnienia płatności ze strony aptek, by je wesprzeć"

Autor: LJ • Źródło: UOKiK, Rynek Zdrowia15 marca 2023 12:20

WSA w Warszawie potwierdził decyzję prezesa UOKiK o zatorach płatniczych spółki Neuca. "Jesteśmy karani za niewielkie, 2-3 dniowe opóźnienia, głównie wobec zagranicznych koncernów farmaceutycznych, które są w doskonałej kondycji finansowej" - oceniła Neuca.

WSA ws. zatorów płatniczych Neuca. "Tolerowaliśmy opóźnienia płatności ze strony aptek, by je wesprzeć"
UOKiK potwierdził zatory płatnicze wobec kontrahentów spółki Neuca Fot. AdobeStock
  • W czerwcu 2020 roku prezes UOKiK wszczął postępowanie w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez hurtownię farmaceutyczną Neuca
  • W lutym 2022 roku nałożył na spółkę ponad 3 mln zł kary za nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych na rzecz swoich kontrahentów. Spółka odwołała się od decyzji
  • Obecnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził decyzję prezesa UOKiK dotyczącą zatorów płatniczych tworzonych przez spółkę Neuca

2 mln zł zatorów płatniczych w 3 miesiące

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził decyzję prezesa UOKiK dotyczącą zatorów płatniczych tworzonych przez spółkę Neuca. WSA oddalił w całości skargę przedsiębiorcy. Oznacza to również utrzymanie w mocy kary finansowej w wysokości ponad 3 mln zł - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W ustnym uzasadnieniu WSA wskazał, że stan faktyczny w tej sprawie został prawidłowo ustalony. Zaakceptował również sposób gromadzenia przez UOKIK materiału dowodowego oraz jego ocenę. Sąd wskazał ponadto, że Urząd prawidłowo stosuje formułę obliczeniową dla kary pieniężnej.

- Wyrok WSA potwierdza słuszność naszego orzecznictwa w sprawach zatorów płatniczych. To jasny sygnał, że niedopuszczalne jest generowanie zatorów płatniczych przez duże spółki, co jest szczególnie widoczne w branży farmaceutycznej - skomentował prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

Sprawa ma początek w czerwcu 2020 roku, kiedy to prezes UOKiK wszczął postępowanie w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych przez hurtownię farmaceutyczną Neuca.

Przeprowadzona analiza wykazała, że w okresie 3 kolejnych miesięcy obejmujących luty, marzec i kwiecień 2020 roku suma wartości świadczeń pieniężnych niespełnionych oraz spełnionych po terminie przez hurtownię wynosi co najmniej 2 mln złotych.

W efekcie postępowania, w lutym ubiegłego roku prezes Urzędu nałożył na spółkę ponad 3 mln zł kary za nadmierne opóźnianie się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych na rzecz swoich kontrahentów. To dotychczas najwyższa kara nałożona w postępowaniach antyzatorowych. W ocenie UOKiK wygenerowany przez spółkę zator płatniczy w gospodarce w badanym okresie przekroczył miliard złotych.

Neuca: opóźnienia były elementem wparcia finansowego aptek

Neuca tłumaczyła zatory trudną sytuacją i brakiem otrzymywania płatności od swoich kontrahentów. Jednak postępowanie Urzędu nie potwierdziło tych argumentów.

"Działania Neuca S.A. są o tyle naganne, że dotyczą spółki z branży farmaceutycznej, która nie ucierpiała w dobie pandemii i od której sprawnego funkcjonowania zależy zdrowie wielu Polaków. Nie ma tym samym usprawiedliwienia dla sytuacji, w której jeden z największych na rynku farmaceutycznym podmiotów nie reguluje terminowo swoich zobowiązań i finansuje własną działalność kosztem innych przedsiębiorców – uzasadniał stanowisko UOKiK prezes Tomasz Chróstny.

Po nałożeniu kary Neuca wydała oświadczenie, iż twierdzenie jako spółka z branży farmaceutycznej nie ucierpiała na skutek pandemii, "świadczy o niezrozumieniu roli i pozycji spółki w łańcuchu dostaw leków":

"Kluczowy w tym kontekście jest fakt, że tolerowanie przez Neuca opóźnień w płatnościach ze strony aptek stanowi istotny element wparcia finansowego szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw, jakimi są polskie apteki niezależne. Konsekwencją opóźnień w płatnościach od klientów jest konieczność finansowania przeterminowanych należności, co spółka realizuje przy pomocy własnych środków wspomagając się kredytem bankowym" - napisano w oświadczeniu.

"Dzięki temu zaopatrzenie aptek i poziom ich zapasów jest wyższy, a leki są dostępne dla pacjentów. Było to szczególnie istotne w czasie pandemii. Polska spółka jest karana za to, że miała niewielkie, 2-3 dniowe opóźnienia, głównie wobec zagranicznych koncernów farmaceutycznych, które są w doskonałej kondycji finansowej" - dodano.

Neuca skierowała sprawę do sądu. Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził decyzję prezesa UOKiK.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze