Witamina C wycofana z obrotu. GIF wydał decyzję

Autor: oprac. JKB • Źródło: GIF, Rynek Zdrowia20 lipca 2022 11:20

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił decyzję związaną z wycofaniem produktu leczniczego Vitaminum C Teva (Acidum ascorbicum) z obrotu.

Witamina C wycofana z obrotu. GIF wydał decyzję
GIF wycofał roztwór do wstrzykiwań z obrotu w całym kraju. Fot. AdobeStock
  • GIF wydał decyzję dotyczącą wycofania z obrotu produktu leczniczego Vitaminum C Teva (Acidum ascorbicum)
  • Jak czytamy w uzasadnieniu do decyzji, GIF otrzymał informację o stwierdzeniu wady jakościowej produktu
  • 20 lipca opublikowano obwieszczenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego w Dzienniku Urzędowym ministra zdrowia w sprawie o możliwości zwrotu produktu leczniczego do apteki

GIF wycofał witaminę C

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego. Informacje w sprawie wycofanego leku:

  • Vitaminum C Teva (Acidum ascorbicum) roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml,
  • numer serii: X05459A,
  • termin ważności: 03.2023,
  • podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

Powody wycofania leku z obrotu

Jak wskazał GIF w komunikacie dotyczącym wycofania płynnej witaminy C, do Inspektoratu dotarła informacja o stwierdzeniu wady jakościowej produktu. Tym samym Główny Inspektor Sanitarny zdecydował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wymienionej wyżej serii produktu leczniczego.

"Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o. o stwierdzeniu w badaniach stabilności wyniku poza limitem specyfikacji w zakresie parametru cząstki widoczne okiem nieuzbrojonym dla produktu leczniczego Vitaminum C Teva (Acidum ascorbicum), numer serii: X05459A, termin ważności: 03.2023, roztwór do wstrzykiwań 100 mg/ml, a co za tym idzie o zaistnieniu podstaw do wycofania przedmiotowego produktu leczniczego z obrotu na terenie całego kraju" – czytamy.

W uzasadnieniu podkreślono także, że wystąpienie wady jakościowej w leku stosowanym w postaci wstrzyknięć oznacza, że inspekcja farmaceutyczna ma za zadanie reagować, gdy jest potencjalne zagrożenie zdrowia i życia. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum