Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: Raportujemy ok. 100 tys. przypadków grypy tygodniowo

Autor: • Źródło: PAP24 listopada 2022 09:03

W tym momencie raportujemy już ok. 100 tys. zachorowań na grypę tygodniowo. Poprzednie sezony były łagodniejsze, gdyż przestrzegano takich zasad jak dystans czy dezynfekcja - powiedział czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie" wiceszef MZ Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska: Raportujemy ok. 100 tys. przypadków grypy tygodniowo
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Fot. PAP/Paweł Supernak
  • Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany w "GPC" o zachorowania na grypę w Polsce
  • Zaapelował o to, aby osoby z grup ryzyka korzystały w komunikacji miejskiej z maseczek, które - jak stwierdził - w pewnym stopniu przed nią chronią
  • Aktualne dane wskazują, że przeciwko grypie zaszczepiło się dotychczas 553 tys. Polaków - podsumował

Prognozowany poziom wyszczepienia 

- Prognozujemy, że poziom wyszczepienia (przeciwko grypie - przyp. PAP) wyniesie ok. 6,5-7 proc. populacji. To jest trochę więcej, niż było w poprzednich sezonach, gdzie poziom wynosił nawet ok. 4 proc. Aktualne dane wskazują, że przeciwko grypie zaszczepiło się dotychczas 553 tys. Polaków - poinformował Kraska. Dodał, że w poprzednim sezonie było to ok. 855 tys. Wyraził nadzieję, że w tym - ten wynik zostanie pobity.

- Przypominam też, że szczepienia przeciwko grypie są bezpłatne dla kobiet w ciąży i seniorów powyżej 75. roku życia, a refundowane są dla wielu innych grup społecznych - zachęcił wiceszef MZ.

Kraska zachęcił również do szczepienia przeciwko COVID-19. Ocenił, że obecnie sytuacja epidemiczna wygląda dobrze, a wszystkie symulacje są optymistyczne, jednak "epidemia zawsze uczy nas pokory". W jego ocenie jest to dobry moment, by przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum