×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ważne zmiany w nocnych i świątecznych dyżurach aptek

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, RMiŚPOpublikowano: 07 kwietnia 2023 14:30

Aptekom za nocny i świąteczny dyżur będą płacić, w zależności od wielkości powiatu, Narodowy Fundusz Zdrowia albo samorządy. Dziś prawo nie reguluje kwestii wynagradzania aptek za obowiązkowe dyżury w porze nocnej i w dni wolne.

Ważne zmiany w nocnych i świątecznych dyżurach aptek
Ważne zmiany w nocnych i świątecznych dyżurach aptek Fot. Shutterstock
  • Art. 94 ustawy prawo farmaceutyczne nakłada obowiązek dostępności świadczeń aptek ogólnodostępnych również w porze nocnej i dni wolne, ale nie przewiduje ich wynagradzania z tego tytułu
  • W myśl planowanej zmiany tego artykułu - w powiecie, którego siedziba liczy mniej niż 40 tys. mieszkańców, zarząd powiatu będzie mógł wyznaczyć aptekę do pełnienia dyżurów, której zapłaci za nie Narodowy Fundusz Zdrowia
  • Dyżur większej liczby aptek oraz aptek w powiatach liczących więcej niż 40 tys. mieszkańców - finansować będą powiaty - poinformował Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

Nocne i świąteczne dyżury aptek sfinansuje  NFZ lub powiat. Ile wyniesie ryczałt?

Aptekarze z powiatów, które liczą mniej niż 40 tysięcy mieszkańców,  dostaną wynagrodzenie za dyżury nocne i w dni wolne od pracy. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poinformował, jak uregulowana ma zostać kwestia dyżurów aptek w większych powiatach. Zdaniem Adama Abramowicza, jesteśmy coraz bliżej płacenia za dyżury. 

Obecnie, przypomnimy, przepisy nie regulują kwestii wynagradzania aptek za obowiązkowe dyżury w porze nocnej i w dni wolne. Art. 94 ustawy prawo farmaceutyczne co prawda nakłada obowiązek zapewnienia dostępności świadczeń aptek ogólnodostępnych w nocy i w święta, ale nie przewiduje ich wynagradzania z tego tytułu.

W myśl planowanej zmiany tego artykułu - w powiecie, którego siedziba liczy mniej niż 40 tys. mieszkańców, zarząd powiatu będzie mógł wyznaczyć aptekę do pełnienia dyżurów, której zapłaci za to Narodowy Fundusz Zdrowia.

Za dyżury większej liczby aptek oraz aptek w powiatach liczących więcej niż 40 tys. mieszkańców zapłacą powiaty. 

Obowiązek wyznaczenia aptek do obowiązkowych dyżurów nie będzie dotyczyć powiatów, których siedziba mieści się w sąsiedztwie miasta na prawach powiatu. Z kolei zryczałtowane wynagrodzenie apteki za jedną godzinę dyżuru wyniesie 3,5 proc. minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto za pracę (obecnie jest to około 122 zł, co w skali miesiąca, przy uśrednionej liczbie około 82 godzin dyżuru w miesiącu - daje kwotę 10 tys. zł).

O rozwiązaniu poinformował Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który we współpracy z prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbietą Piotrowską- Rutkowską, wielokrotnie podnosił kwestię wynagrodzenia aptek za dyżury.

W wyniku podejmowanych działań, resort zdrowia zainicjował prace nad uregulowaniem zasad finansowania obowiązkowych dyżurów. 




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze