×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W aptekach brakuje antybiotyków, leków neurologicznych i na grypę. RPO pyta ministra zdrowia o podjęte działania

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP10 stycznia 2023 11:25

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o wskazanie, jakie działania podjęto, by zapewnić dostęp do leków. Wystąpienie RPO to odpowiedź na doniesienia, że w aptekach brakuje leków, m.in. antybiotyków, leków neurologicznych i na grypę.

W aptekach brakuje antybiotyków, leków neurologicznych i na grypę. RPO pyta ministra zdrowia o podjęte działania
RPO pyta ministra zdrowia o braki leków w aptekach Fot. AdobeStock
  • Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia w sprawie braków leków w aptekach
  • Rzecznik podnosi, że pacjenci muszą jeździć do aptek oddalonych o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów, a aptekarze mówią wprost, że nie wszystkim w najbliższym czasie uda się zrealizować receptę
  • Największe braki dotyczą m.in. antybiotyków, leków neurologicznych i na grypę

RPO pyta ministra zdrowia o braki leków w aptekach

Rzecznik podnosi, że pacjenci muszą jeździć do aptek oddalonych o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów, a aptekarze mówią wprost, że nie wszystkim w najbliższym czasie uda się zrealizować receptę.

Zwrócił uwagę, że na braki wskazuje m.in. prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej Mikołaj Konstanty. Sygnalizował on m.in., że braki wynikają często z problemów z dostępnością do samej substancji czynnej leku czy problemów produkcyjnych oraz logistycznych.

Zdaniem RPO niepokojące może być również to, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny przygotował kolejną listę leków o utrudnionej dostępności, skierowaną do samorządu aptekarskiego i lekarskiego, w której jedna ze zmian, w porównaniu z poprzednią, dotyczy wzrostu liczby pozycji z antybiotykami.

Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że dostęp do leków na poziomie całego kraju jest na razie zapewniony. Przyznał jednocześnie, że tempo ich ubywania w hurtowniach jest ogromne i nieporównywalne z poprzednimi latami.

Minister zdrowia zapowiedział działania w sprawie brakujących leków

Szef MZ zakomunikował, że działania resortu podzielono na trzy obszary - dotyczące antybiotyków, leków przeciwwirusowych i leków przeciwzapalnych. Przekazał, że pod kątem antybiotyków Polfa Tarchomin zapewniła o dostępności do substancji czynnej.

- Jeśli chodzi o leki przeciwzapalne, tutaj też jest w Polfie przygotowana linia produkcyjna, która pomoże nam w przypadku kryzysu, bo na razie również na poziomie hurtowym problemu nie odczuwamy - dodał.

Niedzielski wskazał, że w przypadku leków przeciwwirusowych sytuacja jest trudniejsza. - Nie mamy tutaj możliwości produkcji w przypadku Polfy Tarchomin, dlatego rozmawiamy z innymi producentami, ale również otrzymaliśmy zapewnienie, że w najbliższym czasie takie dostawy się pojawią - zaakcentował. Szef resortu zdrowia informował też, że MZ współpracuje na bieżąco z Naczelną Radą Aptekarską.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze