UOKiK o zmianach prawnych dotyczących sprzedaży leków. Prace nad kolejnymi rozwiązaniami

Autor: oprac. JKB • Źródło: Twitter, UOKiK, Rynek Zdrowia04 lipca 2022 13:30

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o najważniejszych zmianach, jakie zostały wprowadzone w związku ze sprzedażą leków. Tym samym wyroby medyczne nie mogą być sprzedawane podczas pokazów.

UOKiK o zmianach prawnych dotyczących sprzedaży leków. Prace nad kolejnymi rozwiązaniami
UOKiK poinformował o ważnych zmianach prawnych. Fot. AdobeStock
 • UOKiK poinformował o ważnych zmianach, jakie zostały wprowadzone w związku ze sprzedażą na pokazach
 • Od 26 maja obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów medycznych poza lokalem przedsiębiorstwa
 • To nie wszystkie zmiany – Urząd przekazał, jakie inne rozwiązania są także brane pod uwagę w trakcie prac legislacyjnych

UOKiK o kluczowych zmianach

W świetle ostatnich wydarzeń dotyczących sprzedawania leków na pokazach m.in. przeznaczonych dla seniorów UOKiK przypomniał, że od 26 maja nie można już sprzedawać wyrobów medycznych w ten sposób. Prowadzone są kolejne prawne rozwiązania.

- Nie można już sprzedawać wyrobów medycznych na pokazach. Trwają prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które mają ukrócić nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na wycieczkach, prezentacjach czy w domach konsumentów – podał UOKiK na Twitterze.

Jak czytamy, projekt przygotowany przez Prezesa UOKiK, który został już przyjęty przez Radę Ministrów, przewiduje również:

 • wydłużenie do 30 dni terminu na odstąpienie od umowy dla transakcji zawartych podczas wycieczki lub nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w domu konsumenta,
 • zakaz zawierania z konsumentami umów dotyczących usług finansowych podczas pokazu lub wycieczki,
 • możliwość odstąpienia od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość,
 • zakaz przyjmowania płatności przed upływem terminu do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa, który wynosi 14 dni (pokazy) lub 30 dni (wycieczka, nieumówiona wizyta przedsiębiorcy u konsumenta).

Pomocne rady dla konsumentów

Na tym UOKiK nie poprzestał. W kilku punktach ostrzegł także konsumentów przed podejrzanymi pokazami. Wskazał także ważne wskazówki, np. 14 dni na odstąpienie od umowy.

-  Odbierasz telefon z zaproszeniem na badania, obiecują prezent za samo przyjście? Uważaj, to może być pokaz handlowy. Rozsądnie podejmuj decyzje, czytaj dokumenty, porównuj ceny. Pamiętaj, że od umowy zawartej na pokazie możesz odstąpić w ciągu 14 dni! – czytamy.

Przydatne rady:

 1. Uważaj na pułapki w zaproszeniach. Nie daj się zwieść, że chodzi o bezpłatne badania czy promocję nowej sieci sklepów. Pamiętaj, że prezenty przeważnie nie są za darmo.
 2. Nie podejmuj szybko i pochopnie decyzji.
 3. Uważaj przy płatności na raty. Dokładnie przeczytaj umowę i załączniki do niej, 
 4. Domagaj się dokumentów,
 5. Możesz odstąpić od umowy. Masz na to 14 dni od otrzymania towaru. Jeśli sprzedawca cię o tym nie poinformował, termin wydłuża się do 12 miesięcy. 
 6. Wadliwy produkt możesz reklamować. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum