Ten lek będzie w refundacji od listopada. Na taką decyzję czekały tysiące pacjentek
Na podstawie decyzji Ministra Zdrowia lek Enhertu zostanie objęty refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego B.9.FM - Leczenie chorych na raka piersi - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Wśród pacjentek lek określany jest mianem "konia trojańskiego". 18 września ponadto ruszy pomostowy Program Wcześniejszego Dostępu.

- Od 1 listopada lek Enhertu (INN-trastuzumab deruxtecan) będzie w refundacji
- Zostanie ujęty w programie lekowym B.9.FM - Leczenie raka piersi
- Do refundacji trafi też, w tym samym wskazaniu, Lynparza (olaparyb)
- 18 września ruszy pomostowy Program Wcześniejszego Dostępu.
Enhertu w refundacji od 1 listopada
Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia lek Enhertu zostanie objęty refundacją od 1 listopada 2023 r. w ramach programu lekowego B.9.FM - Leczenie chorych na raka piersi.
- Terapia będzie dostępna dla pacjentów w drugiej, trzeciej lub czwartej linii leczenia stosowanej z powodu nieoperacyjnego lub zaawansowanego HER2-dodatniego raka piersi, po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2 - podał resort.
MZ dodał, że od 1 listopada 2023 r. będzie również refundowana terapia lekiem Lynparza (olaparyb) w leczeniu raka piersi.
18 września ponadto zostanie uruchomiony pomostowy Program Wcześniejszego Dostępu.
Refundacja Enhertu nie była tak oczywista
Jak pisaliśmy 7 września, Enhertu w terapii celowanej dla pacjentek z rakiem piersi miał rekomendację Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, jeśli chodzi o włączenie do listy refundacyjnej, pod warunkiem zastosowania mechanizmu RSS obniżającego koszty terapii z wykorzystaniem tego leku.
Refundacji chcieli, rzecz jasna, również pacjenci. Pod petycją za włączeniem substancji czynnej trastuzumab derukstekan do listy leków refundowanych opowiedziało się 18 tys. osób. Skuteczność leku potwierdzają lekarze onkolodzy. Lek zmniejsza ryzyko zgonu o 36 proc. i jest skuteczniejszy niż obecnie stosowany koniugat. Badania dowodzą także, że czas bez progresji choroby u pacjentek leczonych nowym lekiem wynosił 29 miesięcy, a leczonych starszym koniugatem 7 miesięcy. To znaczy, że o prawie dwa lata dłużej pacjentki nie wymagały zmiany terapii na inną.
Wiceminister Maciej Miłkowski tłumaczył wówczas, że terapia substancją czynną trastuzumab derukstekan nie będzie finansowana ze środków publicznych w trakcie najbliższych dwóch miesięcy, ponieważ zakończyły się już negocjacje z Komisją Ekonomiczną a postępowanie refundacyjne wobec leku Enhertu znajduje się na ostatnim etapie.
- Na chwilę obecną, proces refundacyjny nie został jeszcze zakończony i nie jest możliwe określenie terminu finalnego rozstrzygnięcia sprawy oraz jego efektu – przekazał wiceminister.
Wskazywał, że polscy pacjenci mają dostęp do innych refundowanych terapii innowacyjnych w ramach programu lekowego B.9.FM. - Leczenie chorych na raka piersi (ICD-10: C50).
Pacjentki z zaawansowanym HER2-dodatnim rakiem piersi mają aktualnie dostęp do następujących technologii medycznych finansowanych w ramach programu B.9.FM. To, jak wymienia wiceminister, terapie z zastosowaniem:
- pertuzumabu w skojarzeniu z trastuzumabem i docetakselem w pierwszej linii leczenia
- trastuzumabu w skojarzeniu z chemioterapią lub hormonoterapią, lub monoterapia trastuzumabem w pierwszej, lub kolejnej linii leczenia
- trastuzumabu emtanzyny w pierwszej lub drugiej, lub trzeciej linii leczenia
- lapatynibu w skojarzeniu z kapecytabiną w pierwszej lub drugiej, lub trzeciej linii leczenia
- tukatynibu w skojarzeniu z trastuzumabem i kapecytabiną w drugiej (w określonych przypadkach) lub trzeciej lub czwartej linii leczenia.
W Ministerstwie Zdrowia procedowane były wnioski refundacyjne w ramach niniejszego programu lekowego B.9.FM.- Leczenie chorych na raka piersi (ICD-10 C50) dotyczące:
- leku Enhertu (trastuzumab derukstekan) w leczeniu drugiej, trzeciej lub czwartej linii nieoperacyjnego, lub zaawansowanego raka piersi po zastosowaniu co najmniej jednej linii terapii anty-HER2,
- leku Lynparza (olaparyb) w monoterapii lub w skojarzeniu z terapią hormonalną w leczeniu adjuwantowym dorosłych pacjentów z dziedzicznymi mutacjami BRCA1/2, u których występuje HER2-ujemny wczesny rak piersi wysokiego ryzyka oraz w monoterapii w drugiej lub trzeciej linii leczenia zaawansowanego HER2-ujemnego raka piersi, u chorych z obecnością mutacji w genach BRCA 1/2 oraz w monoterapii w pierwszej lub drugiej, lub trzeciej linii leczenia nieresekcyjnego, lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji w genach BRCA 1/2,
- leku Phesgo (trastuzumab w połączeniu pertuzumabem) w leczeniu przedoperacyjnym lub pooperacyjnym anty-HER2 oraz w leczeniu anty-HER2 przerzutowego HER2-dodatniego raka piersi.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)