Szczepionki przeciw grypie w aptekach. Na razie na rynku jest tylko jeden preparat

Autor: oprac. LJ • Źródło: GdziePoLek.pl21 września 2021 14:10

Jest możliwe, że większe dostawy szczepionek p/ grypie połączone z mniejszym zainteresowaniem spowodują niesprzedanie części preparatów - prognozuje serwis GdziePoLek.

Na dziś na rynku dostępna jest jedna szczepionka przeciw grypie - Vaxigrip Tetra (fot. PTWP)
  • W tym roku do aptek ma trafić więcej szczepionek przeciw grypie niż przed rokiem
  • Jest możliwe, że większe dostawy połączone z mniejszym zainteresowaniem spowodują niesprzedanie części szczepionek
  • Obecnie na rynku dostępna jest jedna szczepionka przeciw grypie - Vaxigrip Tetra

Szczepionki przeciw grypie w aptekach. Jak z dostępnością?

Serwis GdziePoLek.pl podał dane dotyczące aktualnej dostępności do szczepionek przeciwko grypie na podstawie danych z aptek współpracujących z serwisem.

Na dziś na rynku dostępna jest jedna szczepionka przeciw grypie - Vaxigrip Tetra:

  • Aktualna dostępność w aptekach połączonych z GPL - 42%
  • Przeciętna liczba opakowań w aptece  - 28 sztuk

Vaxigrip Tetra to jest produkt nr 1 pod względem wyszukiwań na GdziePoLek (100 tys. odsłon), nr 3. to Influvac Tetra (14 tys. odsłon).

Zainteresowanie jest, ale mniejsze niż przed rokiem

Zainteresowanie pacjentów dostępnością do szczepionek p/ grypie w serwisie na przestrzeni tygodnia wzrosło o 38 procent.

Jednak porównując z poprzednim rokiem, popularność jest około 5 razy mniejsza. Zwykle zainteresowanie jest największe z otwarciem sezonu, gdy tylko szczepionki stają się dostępne (wrzesień), potem spada.

Dostępność w aptekach jest także relatywnie duża. Rok temu szczepionki były rozchwytywane i po paru pierwszych dniach września poziom dostępności spadł do kilku procent.

- Reasumując, jest możliwość, że większe dostawy połączone z mniejszym zainteresowaniem spowodują niesprzedanie części szczepionek - prognozuje GdziePoLek.

Co z pozostałymi szczepionkami?

Według deklaracji producenta preparat Influvac Tetra miał pojawić się w aptekach z początkiem września br. Zgodnie z aktualnymi informacjami - Influvac Tetra ma być w hurtowniach w tym tygodniu.

Ponieważ szczepionka ma trafić również do jednostek, które będą podawały darmowe szczepionki (zgodnie z Rozporządzeniem MZ z 16 września br.) trudno przewidzieć, jaka ilość leku trafi do aptek.

Ponieważ fabryka nie jest w stanie zwiększyć mocy przerobowych, ogólna ilość szczepionek Influvac, która trafi do Polski w tym sezonie będzie taka jak w zeszłym.

Z kolei według deklaracji producenta dostarczenie pierwszej partii szczepionek Fluenz Tetra do aptek planowane jest na I połowę października br.

Fluenz Tetra to szczepionka donosowa, dla młodzieży i dzieci powyżej 2. roku życia).

Zaś według deklaracji producenta aktualna na ten sezon grypowy szczepionka Fluarix Tetra dostępna będzie w aptekach w listopadzie br.,

Jest to szczepionka nierefundowana, dlatego jej cena będzie różna w zależności od apteki.

Więcej: https://www.gdziepolek.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum