Szczepionki na grypę "na zeszyt". W aptekach ich nie ma, a zainteresowanie duże

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP14 września 2021 07:45

Jest duże zainteresowanie szczepionkami na grypę, ale w aptekach nie ma preparatów. Jak zaznacza "Gazeta Wyborcza", w nadchodzących tygodniach do Polski  ma trafić ok. 3-5 mln dawek. Tymczasem w niektórych miejscach trwają zapisy "na zeszyt".

W aptekach trwają zapisy na szczepionki przeciw grypie. Fot. Arch. PTWP
  • Według informacji "Gazety Wyborczej" do aptek trafiły już pierwsze partie szczepionek przeciw grypie. Są to: Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra oraz Fluenz Tetra
  • Ze względu na olbrzymie zainteresowanie, w aptekach w całym kraju trwają zapisy i rezerwacje na preparaty
  • Jak przestrzega dr Agnieszka Mastalerz-Migas, krajowa konsultantka ds. medycyny rodzinnej, nie należy lekceważyć sezonu grypowego. Jest to szczególnie ważne u osób starszych i przewlekle chorych

Szczepionki na grypę. Czy ich wystarczy? 

Gazeta informuje, że w tym roku chętni do zaszczepienia się przeciwko wirusowi grypy będą mieli do wyboru trzy szczepionki: Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra i Fluenz Tetra. Pierwsze partie tych szczepionek zostały już dostarczone do aptek.

"Zainteresowanie jest ogromne" - mówi "GW" Paweł Rutkiewicz z Apteki pod Złotym Lwem na Starym Rynku w Poznaniu. Farmaceuci w całym kraju prowadzą rezerwacje. Wielkopolska Apteka w Poznaniu w ciągu ostatnich kilku dni zapisała już na zeszyt około 50 rodzin - podaje dziennik.

Zeszłej jesieni podczas potężnej fali zachorowań na koronawirusa o grypie się nie mówiło, ale specjaliści przestrzegają, by jej nie lekceważyć.

- Sezony grypowe są jak sinusoida. W jednym zachorowań jest mniej, w kolejnym wirus uderza mocniej - mówi "GW" dr Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej i ekspertka Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

- I choć grypa jest łagodniejszą infekcją niż COVID-19, to dla osób starszych i przewlekle chorych, z obniżoną odpornością, może być równie zabójcza - przestrzega. 

Czytaj więcej: Szczepienia przeciwko grypie sfinansuje NFZ. Na jakich zasadach? Jest zarządzenie

Ważna funkcja dodana w IKP

Przypomnijmy, od 1 września w aplikacji gabinet.gov.pl zostanie udostępniona kolejna funkcjonalność e-Karty Szczepień, umożliwiająca potwierdzenie, w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta, wykonania szczepienia przeciw grypie.

Warto zaznaczyć, że rejestracji w e-Karcie Szczepień podlega zarówno szczepienie sfinansowane ze środków z NFZ, jak i prywatnych. Rejestracja szczepienia w e-Karcie Szczepień jest możliwa bez względu na rodzaj finasowania świadczenia i jego źródło.

Czytaj: Od 1 września na IKP zobaczymy szczepienia przeciw grypie

Szczepienia przeciwko grypie sfinansuje NFZ. Na jakich zasadach? Jest zarządzenie

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum