Substancje na zaburzenia erekcji w suplementach diety. Szokujące wyniki kontroli GIS

Autor: LJ • Źródło: GIS22 września 2021 09:15

W 2020 roku przeprowadzono analizę 55 suplementów diety pobranych przez sanepid. Wyniki kontroli mogą szokować. W produktach wykryto bowiem substancje stosowane w zaburzeniach erekcji. Jedna z nich może być groźna dla zdrowia.

Narodowy Instytut Leków w ramach umowy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dokonał analizy 55 suplementów diety (fot. PTWP)
  • Na terenie Polski funkcjonują 273 wytwórnie oraz 844 hurtownie suplementów diety
  • W 2020 roku sanepid wydał łącznie 32 decyzje zakazujące wprowadzania do obrotu różnych produktów kwalifikowanych do grupy suplementów diety
  • Przebadano też próbki suplementów w kierunku identyfikacji w nich niedeklarowanych aktywnych farmakologicznie substancji
  • W suplementach wykryto sildenafil i johimbinę, stosowane w zaburzeniach erekcji

GIS wziął pod lupę suplementy diety

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował raport "Stan sanitarny kraju w 2020 roku".

Opracowanie powstało w oparciu o wiarygodne dane ze wszystkich obszarów objętych nadzorem bieżącym i zapobiegawczym Państwowej Inspekcji Sanitarnej na podstawie informacji przesłanych przez państwowych wojewódzkich, powiatowych i granicznych inspektorów sanitarnych.

Jednym z obszarów nadzoru sanepidu jest rynek suplementów diety. Obejmuje on zarówno produkcję jak i dystrybucję tych produktów.

Nadzór sanitarny sprawowany jest m. in. poprzez kontrole planowe i interwencyjne, realizację planu pobierania próbek, szybką wymianę informacji w ramach systemu RASFF, a także przy współpracy z Państwową Inspekcją Farmaceutyczną.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wraz z organami Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej przeprowadziły kontrole obiektów znajdujących się pod wspólnym nadzorem (hurtownie farmaceutyczne, apteki ogólnodostępne, punkty apteczne oraz sklepy zielarsko-medyczne).

Zakres tematyczny kontroli obejmował najczęściej zagadnienia dotyczące: poprawności prezentacji i reklamy oferowanych do sprzedaży suplementów diety. Sprawdzano czy prezentacja i/lub reklama umożliwia odróżnienie suplementów diety od produktów leczniczych oraz monitorowano pozostawanie w obrocie produktów spełniających jednocześnie kryteria produktów leczniczych oraz produktów z grupy suplementów diety lub produktów zafałszowanych substancjami niedozwolonymi do stosowania w żywności.

Inspektorzy weszli do fabryk i hurtowni

Rejestr przedsiębiorców podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej wskazuje, że na terenie Polski funkcjonują 273 wytwórnie oraz 844 hurtownie suplementów diety. Wdrożone zasady dobrej praktyki higienicznej (GHP) i/lub dobrej praktyki produkcyjnej (GMP) miało 244 wytwórni suplementów diety oraz 609 hurtowni. Wdrożony system HACCP posiadało 235 zakładów produkcyjnych oraz 344 hurtowni suplementów diety.

W 2020 r. organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej skontrolowały: ‹

  • 120 obiektów, tj. 43,96% wytwórców funkcjonujących na terenie kraju; ‹
  • 189 obiektów obrotu hurtowego, tj. 22,39% ogółu obiektów obrotu hurtowego suplementów diety.

Dokonano oceny kompleksowej w 35 obiektach kontrolowanych – 11,72% obiektów ogółem, natomiast w przypadku hurtowni ocenie kompleksowej poddano 25 obiektów – tj. 2,96% obiektów hurtowych ogółem.

Łączna liczba kontroli i rekontroli przeprowadzonych w 2020 r. we wszystkich obiektach produkcji i obrotu hurtowego suplementami diety wynosiła 849, w tym 154 kontrole stanowiły kontrole interwencyjne.

Szokujące wyniki kontroli. Aktywne farmakologicznie substancje w suplementach

W następstwie przeprowadzonych kontroli właściwe organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wydały łącznie 136 decyzji administracyjnych, w tym 72 decyzje skierowano do hurtowni zajmujących się ich dystrybucją, a 64 do wytwórców suplementów diety.

Ponadto organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej wydały łącznie 32 decyzje zakazujące wprowadzania do obrotu różnych produktów kwalifikowanych do grupy suplementów diety.

W 2020 r. laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej w ramach badań środków spożywczych dokonały analiz laboratoryjnych:

  • 2206 suplementów diety,
  • w tym: 1 773 produkcji krajowej,
  • 282 z krajów członkowskich UE,
  • 151 produktów z importu.

Ponadto w 2020 roku Narodowy Instytut Leków w ramach umowy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dokonał analizy 55 suplementów diety pobranych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Badania prowadzone były w kierunku identyfikacji w suplementach diety niedeklarowanych aktywnych farmakologicznie substancji (syldenafilu, tadalafilu, wardenfilu, sybutraminy i ich analogów, winpocetyny, hupercyny, johimbiny), delta – 9-tetrahydrokannabinolu oraz substancji zabronionych z listy Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Spośród przebadanych próbek w jednym produkcie wykryto substancję niedozwoloną w żywności – sildenafil, natomiast w drugim produkcie stwierdzono obecność johimbiny.

Sildenafil z długą listą przeciwwskazań

Obie substancje, których nie powinno być w suplementach diety, są stosowane w zaburzeniach erekcji.

Substancja czynna sildenafil może być składnikiem leków, a nie żywności, jaką są suplementy.

Sildenafil należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), działających poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Substancja pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.

Preparatów zawierających sildenafil nie należy przyjmować w przypadku stwierdzonych chorób serca lub wątroby. Innymi przeciwwskazaniami są m.in. uczulenie na sildenafil, przyjmowanie leków zawierających azotany, środków uwalniających tlenek azotu czy leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia płucnego. Nie powinny go zażywać osoby chore na zaburzenia naczyniowe.

Groźny dla zdrowia ekstrakt z johimby

Z kolei kora johimby była tradycyjnie stosowana w leczeniu zaburzeń erekcji, jednak nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby sformułować ostateczny wniosek o jej skuteczności. Niektóre badania sugerują, że efekt nasilenia popędu seksualnego po johimbinie jest tylko anegdotyczny.

Johimbina jest głównym alkaloidem uzyskiwanym z kory drzewa z gatunku johimba lekarska (Pausinystalia johimbe) występującego w Afryce Zachodniej. Główną aktywną substancją chemiczną obecną w korze johimby jest chlorowodorek johimbiny (alkaloid indolowy), który ma działanie pobudzające i afrodyzjakowe.

Mechanizm działania johimbiny był badany od wielu lat, ale substancja nie przeszła rygorystycznych badań klinicznych na ludziach. Wywołuje szereg działań niepożądanych. Jedno z badań opisuje ciężki przypadek priapizmu związanego ze spożyciem ekstraktu z johimby - bolesnego wzwodu, który zakończył się dla pacjenta zabiegiem operacyjnym.

Czytaj więcej: Czy johimbina jest skuteczna w zaburzeniach erekcji?

Inne zgłaszane skutki uboczne dostępnych bez recepty preparatów johimbiny obejmują zaburzenia żołądkowo-jelitowe, niepokój, podwyższone ciśnienie krwi, bóle głowy, pobudzenie, wysypkę, tachykardię i częste oddawanie moczu.

Od 2015 roku jest zakaz używania kory johimby lekarskiej oraz preparatów z niej uzyskanych w żywności. Nadal jednak, jak pokazują kontrole, jest nielegalnie używana w suplementach diety.

Suplementy. W jednym wykryto ołów. Inne są zbędne. Które warto przyjmować?

GIS ostrzega: suplementy diety zanieczyszczone tlenkiem etylenu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum