×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rząd przyjął ustawę refundacyjną. Darmowe leki dla dzieci i seniorów 65+ zdjęte z porządku obrad

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia09 czerwca 2023 11:05Aktualizacja: 09 czerwca 2023 15:44

Rada Ministrów przyjęła w piątek - 9 czerwca - projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej leków, czyli tzw. dużą nowelizację ustawy refundacyjnej (DNUR). Niespodziewanie z porządku obrad rządu zdjęto projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej poszerzający listę osób uprawnionych do darmowych leków o dzieci i seniorów 65+.

Rząd przyjął ustawę refundacyjną. Darmowe leki dla dzieci i seniorów 65+ zdjęte z porządku obrad
9 czerwca rząd przyjął ustawę refundacyjną oraz darmowe leki dla dzieci i seniorów Fot. PAP/Paweł Supernak
  • W piątek - 9 czerwca - Rada Ministrów przyjęła dwa projekty nowelizacji ustaw: dużą nowelizację ustawy refundacyjnej (DNUR) oraz o  rozszerzeniu osób uprawnionych do darmowych leków
  • Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej leków obejmuje kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę tych przepisów
  • Dotyczy też m.in. zmian zasad prowadzenia przez apteki ogólnodostępne dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy oraz przepisów dotyczących elektronizacji importu produktów leczniczych
  • Początkowo w porządku obrad rządu był również projekt dotyczący darmowych leków dla dzieci i seniorów 65+, ale niespodziewanie został zdjęty z porządku obrad
  • - Poszerzamy jeszcze zakres tej ustawy, dodajemy kolejne leki. Poprawiamy ją tak, żeby była jak najbardziej korzystna dla Polaków, jak najbardziej korzystna dla obywateli - tłumaczył premier Mateusz Morawiecki

Ustawa refundacyjna przyjęta przez Radę Ministrów

Podczas piątkowego posiedzenia Rady Ministrów (9 czerwca) rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw.

Tzw. duża nowelizacja ustawy refundacyjnej (DNUR) "obejmuje kompleksowy przegląd przepisów dotyczących refundacji oraz wdrożenie rozwiązań umożliwiających poprawę tych przepisów, które w obecnym kształcie nie funkcjonują prawidłowo, a wiele zaproponowanych zmian wynika z potrzeby doprecyzowania przepisów, które obecnie budzą wątpliwości interpretacyjne".

Dotyczy też m.in. zmian zasad prowadzenia przez apteki ogólnodostępne dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy oraz przepisów dotyczących elektronizacji importu produktów leczniczych.

- Projekt odpowiada na postulowane od dawna wprowadzenie mechanizmów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa lekowego kraju - zaznacza Ministerstwo Zdrowia.

- Jest także odpowiedzią na wnioski kierowane do ministra zdrowia od przedsiębiorców obecnych na rynku farmaceutycznym, pacjentów i innych grup społecznych, na których funkcjonowanie wpływają przepisy - dodaje.

Przypomnijmy, że w maju odbyło się m.in. dwudniowe spotkanie przedstawicieli branży farmaceutycznej z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim w sprawie procedowania nowelizacji ustawy refundacyjnej.

- Wcześniej nie zgadzaliśmy się z wieloma zapisami. Po tym, co zaproponował minister, jesteśmy za. Dwa dni ciężkich negocjacji i ministrowi udaje się osiągnąć kompromis z aptekarzami - mówił wówczas Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Dziś w mediach społecznościowych podkreśla, iż to bardzo ważny dzień dla środowiska.

- Na ten projekt czekaliśmy wiele lat. Czy uda się rozwiązać przynajmniej część naszych problemów? Mamy nadzieje, że tak. Powodzenia! - napisał Tomków zwracając się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego.

Darmowe leki dla dzieci i seniorów 65+ odłożone w czasie 

Przed posiedzeniem Rady Ministrów zapowiadano także zajęcie się projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Miała ona poszerzyć - zapowiadaną w maju przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego - listę osób uprawnionych do darmowych leków o dzieci i seniorów 65+.

Punkt ten został jednak niespodziewani zdjęty z porządku piątkowych obrad Rady Ministrów.

- Wiadomo już, że punkt 4. został zdjęty z porządku obrad. Przyczyny tego stanu na razie nie zostały podane - poinformował na Twitterze Marcin Repelewicz z prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki wyjaśniał, że "w ciągu najbliższych tygodni będzie ona procedowana".

- Podlega ona jeszcze dodatkowym analizom. Poszerzamy jeszcze jej zakres, dodajemy kolejne leki. Poprawiamy ją tak, żeby była jak najbardziej korzystna dla Polaków, jak najbardziej korzystna dla obywateli - tłumaczył szef rządu.

- Od kiedy ona będzie obowiązywać, czy września, czy października, czy stycznia? Przesądzimy w najbliższym czasie - dodał Mateusz Morawiecki.



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze