×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rada Przejrzystości AOTMiT wskazała do refundacji lek na atopowe zapalenie skóry

Autor: oprac. JKB • Źródło: AOTMiT, Rynek Zdrowia25 maja 2023 15:00

Na posiedzeniu 22 maja Rada Przejrzystości wydała stanowisko w sprawie oceny leku Adtralza (tralokinumab) w ramach programu lekowego B.124 "Leczenie chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry (ICD-10: L20)".

Rada Przejrzystości AOTMiT wskazała do refundacji lek na atopowe zapalenie skóry
Rada Przejrzystości opowiedziała się za refundacją leku na AZS. Fot. AdobeStock
  • Rada Przejrzystości 22 maja przygotowała stanowisko w sprawie oceny leku Adtralza w ramach leczenia chorych z ciężką postacią AZS
  • - Uznaje za zasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Adtralza (tralokinumab), roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, w ramach programu lekowego "Leczenie chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry (ICD-10: L20)" wyłącznie w ciężkiej postaci AZS – czytamy
  • Co więcej, Rada uważa za zasadne cykliczne monitorowanie terapii (ocena adekwatnej odpowiedzi na leczenie)

Lek na ciężką postać AZS wskazany do refundacji

Na posiedzeniu 22 maja Rada Przejrzystości wydała stanowisko w sprawie oceny leku Adtralza (tralokinumab) w ramach programu lekowego B.124 "Leczenie chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry (ICD-10: L20)".

Rada Przejrzystości uznaje za zasadne objęcie refundacją produktu leczniczego Adtralza (tralokinumab), roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce, 150 mg, 4 amp. -strzyk. 1 ml (op. zbiorcze), GTIN: 03400930230268, w ramach programu lekowego "Leczenie chorych z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry (ICD-10: L20)" wyłącznie w ciężkiej postaci AZS, podobnie jak pozostałych leków w tym programie, w ramach istniejącej grupy limitowej i wydawanie go bezpłatnie – czytamy.

Ustalono również, że zasadnym jest cykliczne monitorowanie terapii (ocena adekwatnej odpowiedzi na leczenie).

Przy okazji Rada podkreśla, że u pacjentów z AZS jako leczenie pierwszego rzutu rekomenduje się zastosowanie emolientów, miejscowych glikokortykosteridów oraz miejscowych inhibitorów kalcyneuryny. Jeśli jednak terapia miejscowa nie przynosi poprawy, wówczas zaleca się dołączenie leczenia systemowego, które w przypadku umiarkowanego do ciężkiego AZS obejmuje:

  • leczenie przeciwdrobnoustrojowe (jeśli stwierdzono rozległe zakażenia bakteryjne skóry);
  • glikokortykosteroidy doustne;
  • fototerapię;
  • cyklosporynę A,
  • inne terapie, w tym: metotreksat, azatioprynę, mykofenolan mofetylu i dupilumab.

Tralokinumab w leczeniu AZS zarejestrowany został przez EMA w 2021 roku, w związku z tym uwzględniono go wyłącznie w najnowszych wytycznych opublikowanych przez NICE oraz European Dermatology Forum (EDF). Tralokinumab rekomendowany jest u pacjentów z AZS, którzy są kandydatami do leczenia systemowego, podobnie jak dupilumab czy inhibitory JAK1 i JAK2 tj. baricytynib i upadacytynib – wyjaśnia Rada w stanowisku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum