×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Przepisywanie leków poza wskazaniami? Lekarze wypełniają ankiety

Autor: oprac. JKB • Źródło: NIL, PAP, Rynek Zdrowia18 marca 2023 06:30

Zakład Nauk Humanistycznych i Medycyny Społecznej UM w Lublinie organizuje projekt badawczy poprzez ankietę dotyczącą zakresu oraz specyfiki przepisywania w Polsce leków poza wskazaniami rejestracyjnymi (off label).

Przepisywanie leków poza wskazaniami? Lekarze wypełniają ankiety
Trwa badanie ankietowe dotyczące przepisywania leków poza wskazaniami rejestracyjnymi. Fot. Shutterstock
  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie rozpoczął projekt badawczy dotyczący zakresu i specyfiki przepisywania w Polsce leków poza wskazaniami rejestracyjnymi
  • Dotyczy to zarówno lekarstw, jak i leków homeopatycznych i suplementów diety
  • Udostępniona została ankieta przygotowana przez Zakład Nauk Humanistycznych i Medycyny Społecznej lubelskiego UM

Projekt badawczy uczelni medycznej

Zakład Nauk Humanistycznych i Medycyny Społecznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przygotował ankietę w ramach projektu badawczego. Badania te dotyczą zakresu oraz specyfiki przepisywania w Polsce leków poza wskazaniami rejestracyjnymi (off label), leków homeopatycznych oraz suplementów diety.

Według autorów badań "głównym ich celem jest ustalenie, z jakimi problemami mierzą się specjaliści poszukujący skuteczniejszych form leczenia swoich pacjentów. Zakładamy, że ich rezultaty posłużą obiektywnemu spojrzeniu na stosowanie leków, szczególnie w procedurze off label z możliwością opracowania założeń zastosowania tej procedury w standardowej praktyce medycznej".

Ankieta dostępna jest dla lekarzy.

Rachunki dla lekarzy od NFZ

- Prosimy o rzetelne i zgodne z prawdą odpowiedzi, gdyż tylko takie stanowią wartościowy materiał do analizy. Badania mają charakter anonimowy a ich rezultaty posłużą obiektywnemu spojrzeniu na stosowanie leków szczególnie w procedurze off label z możliwością opracowania założeń zastosowania tej procedury w standardowej praktyce medycznej - napisali twórcy ankiety.

Czy przepisywanie leków poza wskazaniami to nagminne zjawisko? Ankieta pozwoli to ustalić. Przykładem ostatnich miesięcy jest stosowany w cukrzycy Ozempic, który zaczął być stosowany poza wskazaniami przez osoby zdrowe „na odchudzanie”, bowiem lek ma istotne właściwości spalające tkankę tłuszczową. W czasie pandemii podobna sytuacja była z amantadyną – lek był stosowany poza wskazaniami rejestracyjnymi profilaktycznie i w przypadku zakażenia COVID-19, przez co brakowało go dla pacjentów z chorobą Parkinsona.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum