Przemyt nielegalnych tabletek na impotencję ujawniony. Sprawcy grozi do 5 lat więzienia
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili przemyt tabletek zawierających substancję zakazaną na podstawie prawa międzynarodowego. To preparat na impotencję.

- Medykamenty zostały ujawnione w bagażu podróżnym kierowcy samochodu osobowego
- Podczas kontroli ujawniono 500 tabletek zawierających w sobie ekstrakt z pławikonika japońskiego
- Mężczyzna usłyszał już zarzut nielegalnego przewożenia okazu gatunku podlegającego ochrony
- Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw
Nielegalne środki zatrzymane na granicy
Jak poinformowała w czwartek zastępca rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Agnieszka Siwy, medykamenty w bagażu podróżnym próbował wwieźć do kraju kierowca samochodu osobowego.
- Podczas kontroli samochodu osobowego funkcjonariusze KAS ujawnili 500 tabletek zawierających w swoim składzie ekstrakt z pławikonika japońskiego - dodała.
Siwy podkreśliła, że towar został skonfiskowany, a sprawcy postawiono zarzut popełnienia przestępstwa. - Usłyszał zarzut nielegalnego przewożenia, bez wymaganych dokumentów, okazu gatunku podlegającego ochronie - sprecyzowała.
W tradycyjnej medycynie dalekowschodniej pławikoniki japońskie są używane m.in. do leczenia impotencji.
Sprawcy grozi więzienie
Jak przypomniała Siwy, jednym z zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest przeciwdziałanie nielegalnemu przewozowi przez granicę okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES) oraz ochroną gatunkową.
Zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem - CITES oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony (wymagane zezwolenia).
Gatunki objęte CITES są zagrożone wyginięciem z powodu nielegalnego handlu żywymi i martwymi okazami oraz wyrobami pochodnymi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw.
Jak zaznaczyła Siwy, brak takich dokumentów podczas przewozu, skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES i karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

ZOBACZ KOMENTARZE (1)