×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Pracują nad nową metodą zwiększenia wchłanialności leków i suplementów

Autor: oprac. LJ • Źródło: materiały prasowe25 sierpnia 2022 10:01

Wrocławska spółka Healthcann została wybrana w konkursie "Szybka Ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do przeprowadzenia badań nad nową technologią dostarczania związków do organizmu.

Pracują nad nową metodą zwiększenia wchłanialności leków i suplementów
Proponowane rozwiązania pozwolą otrzymać produkty o wysokiej stabilności i biodostępności Fot. AdobeStock
  • Wrocławska spółka biotechnologiczna Healthcann realizuje projekt badawczy dofinansowany przez NCBR
  • Rozpoczęty już projekt zostanie zakończony pod koniec 2023 roku
  • Nowe rozwiązanie pozwoli zwiększyć wchłanialność (biodostępność) substancji leczniczych i prozdrowotnych dostępnych na rynku

Nowa technologia zwiększająca wchłanialność substancji leczniczych

Bezpośrednim celem tego projektu badawczego jest opracowanie technologii umożliwiającej zamykanie w nanonośniki kannabinoidów zawartych w konopiach.

Kannabinoidy to substancje, których wysoki potencjał terapeutyczny jest ograniczony m.in. słabą rozpuszczalnością w wodzie, a to powoduje niską biodostępność dla organizmu.

W efekcie badań powstanie zupełnie nowa, doustna formuła tych substancji. Pozwoli ona szybciej i efektywniej wchłaniać się związkom zawartym w konopiach i nie tylko.

- Celem pierwotnym są badania nad związkami z konopi. Jednak w praktyce mamy cel o wiele szerszy. Zaproponowana przez nas technologia ma pomóc w skuteczniejszym wspieraniu leczenia chorób przewlekłych, np. za pomocą nutraceutyków o udowodnionej naukowo efektywności. Potwierdzone jest, że ich spożycie w diecie zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób przewlekłych. Wiele nutraceutyków cechuje się jednak niską wchłanialnością – wyjaśnia dr Grzegorz Kiełbowicz, CEO Healthcann S.A.

Ponad 35 procent substancji leczniczych i prozdrowotnych, które obecnie są dostępne na rynku, charakteryzuje się niską biodostępnością (wynika ze słabej rozpuszczalności). Co więcej, szacuje się, że ponad 70 procent nowych związków, mających ogromy potencjał, zostanie odrzuconych podczas procesu badawczego. Właśnie ze względu na słabą rozpuszczalność w wodzie.

Nośniki lipidowe umożliwią zamykanie substancji bioaktywnych w nanostruktury

Znaczące zwiększenie wchłanialności leków i suplementów nastąpi dzięki zastosowaniu technologii nośników lipidowych. To one umożliwią zamykanie substancji bioaktywnych w nanostruktury (nanocząstki), których niewielkie rozmiary ułatwią przenikanie przez bariery układu pokarmowego. Dodatkowo zamykanie substancji aktywnych w nanostruktury istotnie zwiększy ich stabilność, ograniczając degradację.

Proponowane przez badaczy Healthcanna rozwiązania pozwolą otrzymać produkty o wysokiej stabilności i biodostępności. Poza tym, opracowywana technologia ma być łatwa we wdrożeniu przemysłowym, co znacznie obniży koszty produkcji.

Rozpoczęty już projekt zostanie zakończony pod koniec 2023 roku. Obecnie zamknięto z powodzeniem jego pierwszy etap, polegający na opracowaniu procesu wytwarzania nanocząstek z kannabinoidami. W praktyce chodzi o przygotowanie nanocząstek o konkretnych parametrach, np. o określonej wielkości, które będą miały wpływ na efektywność działania w organizmie.

Kolejne dwa etapy projektu stanowić będą prace związane ze skalowaniem technologii na potrzeby produkcji przemysłowej oraz wykonanie wstępnych badań przedklinicznych.

Koncepcję badawczą wybraną przez NCBR realizuje wrocławska spółka biotechnologiczna Healthcann. W 2020 roku stworzyli ją trzej doktorzy z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Zespół kierujący opisywanym projektem stanowią: dr inż. Tomasz Tronina, dr inż. Grzegorz Kiełbowicz oraz dr inż. Paweł Mituła.

Wartość całego projektu badawczego wyniesie 4,2 miliona złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum