Pracownicy aptek chcą ochrony. Apelują do ministra Zbigniewa Ziobry

Autor: oprac. LJ • Źródło: DIA19 stycznia 2022 12:57

Agresja, do jakiej dochodzi w aptekach, np. pobicie farmaceuty, są powodem wystosowania apelu o przyznanie farmaceutom i technikom ochrony prawnej należnej funkcjonariuszowi publicznemu, na wzór innych zawodów medycznych.

Pracownicy aptek chcą ochrony. Apelują do ministra Zbigniewa Ziobry
W aptekach dochodzi do aktów agresji. Pracownicy powinni być ustawowo chronieni? (fot. LJ)
  • Małgorzata Swaczyna z Grupy NEUCA oraz Marcin Repelewicz, prezes DIA wystosowali do ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, apel o przyznanie pracownikom aptek ochrony należnej funkcjonariuszowi publicznemu
  • W ostatnich miesiącach farmaceuci i technicy byli obiektami agresji ze strony pacjentów i klientów
  • Czasem tę agresję wywołuje prośba o nałożenie maseczki

Pracownicy aptek ofiarami agresji

"Zwracamy się z apelem o wzmocnienie ochrony prawnej pracowników, wykonujących obowiązki zawodowe w polskich aptekach i jak najszybsze przyznanie im w drodze ustawy ochrony należnej funkcjonariuszowi publicznemu, na wzór innych zawodów medycznych" - napisali: Małgorzata Swaczyna, rzecznik zawodu farmaceuty Grupy NEUCA oraz Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, w piśmie do ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry.

Jak podkreślają, apel ten jest podyktowany ostatnimi wydarzeniami, które miały miejsce w aptekach na terenie całego kraju, a w których pracownicy aptek stali się obiektami agresji.

- Najbardziej bulwersującym wydarzeniem było brutalne pobicie farmaceuty, które miało miejsce 10 grudnia 2021 r. w jednej ze zgorzeleckich aptek. Jego przyczyną była skierowana do pacjenta prośba o założenie maseczki na czas przebywania w lokalu apteki, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi - przypominają zdarzenie.

"Ten haniebny atak wywołał uzasadnione oburzenie w środowisku aptekarskim. Stanowczo sprzeciwiamy się każdemu rodzajowi agresji kierowanej wobec pracowników aptek, którzy są przecież przedstawicielami zawodu zaufania publicznego oraz aktywnie i z oddaniem walczą z panującą epidemią koronawirusa" - napisali autorzy apelu.

Podkreślają, że w obecnej sytuacji apteka jest najłatwiej dostępnym miejscem kontaktu pacjenta z systemem ochrony zdrowia. Jej rola zwiększyła się jeszcze bardziej w momencie uzyskania przez farmaceutów uprawnień do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. W związku z tym naturalnym stała się większa liczba pacjentów, którzy właśnie w aptece szukają pomocy medycznej.

Państwo Polskie powinno chronić pracowników aptek

- Niestety, tym samym niepokojąco zwiększyła się także ekspozycja farmaceutów i techników farmaceutycznych na rosnące niezadowolenie przedstawicieli niektórych grup społecznych, które przyjmuje często formę gróźb, a nawet ataków - zauważono w piśmie.

W ocenie przedstawicieli środowiska farmaceutów, na takie zachowanie nie może być przyzwolenia Państwa.

"Niezbędną reakcją na nasilające się ataki jest zwiększenie pieczy Państwa Polskiego nad życiem i zdrowiem pracowników aptek, którzy jako ważna część systemu ochrony zdrowia publicznego niestrudzenie niosą pomoc pacjentom. Podkreślenia wymaga, że do świadczenia usług farmaceutycznych oraz zabezpieczania dostępu do produktów leczniczych niezbędne jest poczucie bezpieczeństwa w miejscu pracy oraz zakotwiczone u pracowników aptek przeświadczenie, że chroni ich Państwo Polskie" - napisali.

Przypominają, że niedawno trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 właśnie w aptece przyjął minister zdrowia, Adam Niedzielski.

"Jesteśmy przekonani, że przyznanie farmaceutom i technikom farmaceutycznym ochrony prawnej właściwej dla funkcjonariuszy publicznych, zwiększy bezpieczeństwo zarówno ich, jak i bezpieczeństwo pacjentów aptek, a także pozwoli efektywniej wykonywać usługi farmaceutyczne, w tym m.in. zintensyfikować proces szczepień ochronnych" podkreślają.

Apel poparli m.in. członkowie Zachodniopomorskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

"Rada ZOIA w Szczecinie popiera inicjatywę Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej we Wrocławiu w sprawie zmian w przepisach, których celem jest przyznanie farmaceutom ochrony prawnej właściwej dla funkcjonariuszy publicznych" - czytamy w stanowisku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum