×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

PPOZ czeka na wyjaśnienia. "Lekarze mogą odmawiać określania poziomu refundacji"

Autor: oprac. JKB • Źródło: PPOZ, Rynek Zdrowia27 marca 2023 09:50

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia skierowało pismo do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie przeanalizowania zapisów dotyczących ordynacji pacjentom leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia. – Kontrole i nieuznawanie zaleceń/informacji dla lekarza POZ tak naprawdę podważają zasady współpracy w systemie opieki zdrowotnej – podsumowano.

PPOZ czeka na wyjaśnienia. "Lekarze mogą odmawiać określania poziomu refundacji"
PPOZ chce analizy przepisów dotyczących ordynacji leków i środków. Fot. AdobeStock
  • Przypomnimy: do mediów zgłosili się lekarze, którzy otrzymali wezwanie do zapłaty z NFZ za przepisywanie dzieciom mleka nierefundowanego
  • Lekarze przepisywali mleko, które jest refundowane wyłącznie dla dzieci do 18. miesiąca życia
  • PPOZ skierowało do prezesa NFZ pismo w związku z prowadzonymi kontrolami u świadczeniodawców POZ w zakresie ordynowania pacjentom leków i środków spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego
  • Jak wskazuje PPOZ, kontrole prowadzone przez NFZ nie uwzględniają zaleceń i rozpoznań z poradni specjalistycznych, a to zaś skutkuje nakładaniem kar na lekarzy POZ, którzy kontynuują zalecane leczenie

PPOZ o kontrolach ordynacji leków

PPOZ wystosowało oficjalne pismo do prezesa NFZ, dotyczące kontroli u świadczeniodawców POZ w zakresie ordynowania i przepisywania pacjentom leków i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które w wielu przypadkach wynikają z zaleceń lekarzy poradni specjalistycznych albo szpitali.

- Zwracam się z wnioskiem o przeanalizowanie zapisów prawnych w tym zakresie, czyli odpowiedzialności finansowej za zastosowaną refundację, a tym samym aktualizację zasad współpracy pomiędzy POZ a AOS i szpitalami – podkreśliła w imieniu lekarzy skupionych w PPOZ Bożena Janicka, prezes Porozumienia.

W piśmie zaznaczono przy tym, że "kontrole prowadzone przez NFZ w zakresie refundowanych leków, jak i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w swoich analizach nie uwzględniają zaleceń i rozpoznań z poradni specjalistycznych, co skutkuje nakładaniem kar na lekarzy POZ, którzy tylko kontynuują zalecane leczenie".

Co więcej, PPOZ przekazało swoje stanowisko do Rzecznika Praw Pacjenta, który w pełni poparł stanowisko lekarzy POZ i oczekuje na uregulowanie zasad refundacji oraz odpowiedzialności za leki i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego – wskazano w piśmie.

PPOZ podkreśla przy tym, że do czasu wyjaśnienia prawnego tych zagadnień lekarze POZ mogą odmawiać pacjentom określenia na receptach poziomu refundacji oraz wystawiać recepty na wskazane leki z 100 proc. odpłatnością.

- Mając powyższe na uwadze, oczekuję na analizy prawne wskazując, iż poradnie specjalistyczne podobnie jak inne placówki medyczne zgodnie z ustawą Prawo Farmaceutyczne, leki i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego mogą ordynować pacjentom przewlekle chorym nawet do 12 miesięcy. Zdaniem lekarzy skupionych w PPOZ świadczenia udzielane w AOS wymagają prac i doprecyzowania zasad – w szczególności w zakresie jednorazowej konsultacji, czy też przyjęcia w leczenie, które dziś jest nadużywanie, skutkując finansowo w POZ – czytamy.

I na koniec podsumowano: państwa kontrole i nieuznawanie zaleceń/informacji dla lekarza POZ tak naprawdę podważa zasady współpracy w systemie opieki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze