Potężne braki produktów leczniczych w aptekach. Naczelna Rada Aptekarska apeluje do MZ

Autor: oprac. SzB • Źródło: NIA, Rynek Zdrowia29 września 2022 12:00

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej skierowała pismo do ministra zdrowia dotyczące pogarszającej się sytuacji na rynku aptecznym, spowodowanej brakiem dostępności do niektórych produktów leczniczych.

Potężne braki produktów leczniczych w aptekach. Naczelna Rada Aptekarska apeluje do MZ
Brak produktów leczniczych. Naczelna Rada Aptekarska apeluje do MZ. Fot. Shutterstock
  • Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, apeluje do ministra zdrowia w sprawie braków produktów leczniczych
  • Chodzi m.in. o wdrożenie kanału informacyjnego pomiędzy lekarzem a farmaceutą, pozwalającego na zamianę produktu leczniczego w przypadku jego braku
  • — Sezon infekcyjny się rozpoczyna, a w Warszawie w żadnej aptece nie ma penicyliny fenoksymetylowej — lek pierwszego rzutu w przypadku anginy. Czy Ministerstwo Zdrowia coś wie na ten temat, dlaczego tak podstawowego leku brakuje w aptekach — pyta Paweł Doczekalski, członek prezydium OIL w Warszawie i zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej

Brak produktów leczniczych. Jest pismo do MZ

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, w związku z brakiem produktów leczniczych, apeluje do ministra zdrowia.

Chodzi o wdrożenie kanału informacyjnego pomiędzy lekarzem a farmaceutą pozwalającego na zamianę produktu leczniczego w przypadku jego braku i udostępnienie danych ze Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.. 

— Sezon infekcyjny się rozpoczyna, a w Warszawie w żadnej aptece nie ma penicyliny fenoksymetylowej — lek pierwszego rzutu w przypadku anginy. Czy Ministerstwo Zdrowia coś wie na ten temat, dlaczego tak podstawowego leku brakuje w aptekach — pyta, w mediach społecznościowych, Paweł Doczekalski, członek prezydium OIL w Warszawie i zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej. 

Istnieją problemy dotyczące systemu dystrybucji leków

— Naczelna Izba Aptekarska wielokrotnie informowała Głównego Inspektora Farmaceutycznego o trudnościach w zapewnieniu dostępności niektórych produktów leczniczych. Szczegółowo również przedstawiała problemy dotyczące funkcjonowania w Polsce systemu dystrybucji leków — możemy przeczytać w treści pisma, które zostało skierowane do Adama Niedzielskiego. 

— Należy podkreślić, że Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna dysponuje obecnie narzędziami, pozwalającymi na bieżące monitorowanie zgłoszeń poszczególnych podmiotów w zakresie braku możliwości wykonania obowiązku zapewnienia dostępu do produktów leczniczych — czytamy dalej.

Organizacja, która reprezentuje ok. 36 tys. farmaceutów, prosi także o spotkanie w tej sprawie z ministrem zdrowia "wyznaczone możliwie w najkrótszym terminie". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum