Ogromna kolejka przed apteką do testów na koronawirusa. Testuje ponad 100 punktów

Autor: oprac. LJ • Źródło: TT28 stycznia 2022 10:28

Od 27 stycznia w aptekach można zrobić test na koronawirusa. Na razie do programu zgłosiło się nieco ponad sto placówek. Wiceprezes NRA, Michał Byliniak przekonuje: Zainteresowanie farmaceutów jest, liczba zaangażowanych aptek rośnie i będzie rosła.

Ogromna kolejka przed apteką do testów na koronawirusa. Testuje ponad 100 punktów
Kolejka oczekujących na wykonanie testu na COVID19 przed jedną z aptek w Warszawie Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Pierwszego dnia, kiedy możliwe było testowanie na COVID-19 w aptekach, pierwsze placówki oferowały taką usługę dla pacjentów
  • Michał Byliniak: zainteresowanie farmaceutów jest, liczba zaangażowanych aptek rośnie i będzie rosła
  • Marcin Repelewicz: proces dołączania aptek do systemu testowania na COVID-19 został rozpoczęty. Kolejne apteki będą uruchamiały te usługi w najbliższym czasie

Kolejki przed aptekami na testy

27 stycznia ruszyła możliwość testowania antygenowego w aptekach i już tego dnia część aptek świadczyła taką usługę.

Przed niektórymi aptekami ustawiają się kolejki do testowania. Potwierdzają to zdjęcia zrobione przed jedną z aptek w Warszawie. 

Nadal jednak wiele aptek ma problem ze spełnieniem warunków lokalowych. Testowanie ma się odbywać w oddzielnym pomieszczeniu tak, żeby zachować warunki intymności pacjenta.

Drugi problem to mieszanie się pacjentów chcących się przetestować, a więc potencjalnie zakażonych, z tymi, którzy przyszli do apteki po zakup leków lub na szczepienie.

Dlatego część wykonuje testy po godzinach pracy apteki.

W ocenie części farmaceutów, pomieszczenia większości aptek w Polsce nie spełniają wymagań i nie będą mogły przystąpić do programu.

Liczba zaangażowanych aptek będzie rosła

Doktor Łukasz Fijałkowski, poddaje pod rozwagę rozwiązanie: Jak farmaceuci są zainteresowani, pokazują liczby przeszkolonych w zakresie czy to szczepień czy testów COVID. Wielu farmaceutów chce świadczyć nowe usługi. Czy możemy spodziewać się możliwości testowania np.w komorze przyjęć?

"To na pewno zwiększy liczbę testujących aptek" - przekonuje na Twitterze.

Michał Byliniak, uspokaja, że kolejne apteki będą stopniowo dołączać do testowania:

"Zainteresowanie farmaceutów jest, liczba zaangażowanych aptek rośnie i będzie rosła. Potrzebny jest czas i spokój, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać" - napisał. 

Marcin Repelewicz, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej, komentuje w podobnym tonie: "Proces dołączania aptek do systemu testowania na COVID-19 został rozpoczęty. Kolejne apteki będą uruchamiały te usługi na najbliższym czasie. Jak każdy nowy program wymaga to jednak czasu na dostosowanie. Testowanie na covid-19 przez farmaceutów jest bezpłatne".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum