Od dziś ważne zmiany w aptekach. Może być problem z receptami

Autor: oprac. JPP • Źródło: mgr.farm, Centrum e-Zdrowia, Rynek Zdrowia01 grudnia 2022 07:00

1 grudnia mogą wystąpić znaczne problemy z realizacją recept w aptekach. Powodem są zmiany systemach, o których od kilku dni informuje Centrum e-Zdrowia.

Od dziś ważne zmiany w aptekach. Może być problem z receptami
Dziś mogą być problemy z receptami w aptekach Fot. AdobeStock
 • 1 grudnia mogą wystąpić znaczne problemy z realizacją recept w aptekach. Powodem będą zmiany systemach, o których od kilku dni informuje Centrum e-Zdrowia
 • Problemy będą z realizacją recept pacjentów, jeśli farmaceuci w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF) mają błędnie podany numer PESEL albo nie ma go wcale
 • CeZ informuje również, że od 1 grudnia reguły walidacyjne związane z dokumentami realizacji recept zostaną przełączone z trybu ostrzeżenia w tryb błąd
 • - Farmaceuta wystawiający dokument realizacji musi mieć aktywne prawo wykonywania zawodu na datę wystawienia dokumentu (NPWZ z dokumentu występuje w CWPM i jest aktywne) - przypomina CeZ

1 grudnia mogą wystąpić problemy z realizacją recept w aptekach

Szykuje się gorący początek grudnia w aptekach. O kluczowych dla funkcjonowania zmianach ważnych dla farmaceutów poinformowało Centrum e-Zdrowia. 

Od 1 grudnia mogą występować problemy z realizacją recept pacjentów, jeśli farmaceuci w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF) mają błędnie podany numer PESEL albo nie ma go wcale.

- Od 1 grudnia 2022 roku brak numeru PESEL w danych farmaceuty w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF) przejdzie z reguły walidacyjnej „Ostrzeżenie” w regułę „Błąd”. To z kolei spowoduje brak możliwości realizacji recepty poprzez niemożność wygenerowania DRR przez farmaceutę z brakującym lub błędnym numerem PESEL w Centralnym Rejestrze Farmaceutów (CRF). Farmaceuci nie będą mogli też w takiej sytuacji wystawiać recept pro auctore i pro familia – przypomina portal mgr.farm. 

Portal mgr.farm podał za jedną z Okręgowych Izb Aptekarskich krótką instrukcję, jak sprawdzić, czy w CRF jest podany prawidłowy numer PESEL:

 • należy wejść na stronę CRF
 • TYLKO w polu PESEL wpisać swój numer PESEL (bez żadnych spacji i myślników),
 • w polu kodu należy wpisać kod z obrazka (wielkość liter nie ma znaczenia),
 • jeśli po kliknięciu przycisku SZUKAJ poniżej pokazało się imię, nazwisko, nr PWZF, specjalizacja oraz nazwa izby to znaczy, że numer PESEL figuruje w bazie CRF.

Od 1 grudnia nowe reguły weryfikacyjne dla aptek

Błędny albo brakujący numer PESEL to niejedyne, co może sprawić problem aptekarzom. CeZ informuje również, że od 1 grudnia reguły walidacyjne związane z dokumentami realizacji recept zostaną przełączone z trybu ostrzeżenia w tryb błąd:

 • REG.WER.301 Czy NPWZ wystawcy dokumentu jest w CWPM
 • REG.WER.2029 Czy NPWZ farmaceuty wystawiającego dokument realizacji jest aktywnym numerem w CWPM

Pierwsza reguła (REG.WER.301) sprawdza, czy numer NPWZ (numer prawa wykonywania zawodu) farmaceuty w ogóle istnieje w Centralnym Wykazie Pracowników Medycznych (CWPM). Druga (REG.WER.2029), czy numer NPWZ farmaceuty jest aktywny w Centralnym Wykazie Pracowników Medycznych (CWPM).

- Farmaceuta wystawiający dokument realizacji musi mieć aktywne prawo wykonywania zawodu na datę wystawienia dokumentu (NPWZ z dokumentu występuje w CWPM i jest aktywne) - przypomina CeZ. W innym przypadku mogą wystąpić problemy z realizacją recept. 

Centrum e-Zdrowia podpowiada też, jak sprawdzić, czy problem występuje. 

- Prosimy o zweryfikowanie w programie aptecznym prawidłowości wpisania numeru NPWZ (w szczególności, czy wpisano numer NPWZ (a nie PESEL), czy przed i po numerze nie ma zbędnych znaków). Do czasu uruchomienia reguł w trybie błąd, zachęcamy do obserwowania ostrzeżeń z tych reguł, wyjaśniania i eliminowania błędów, które na środowisku produkcyjnym cały czas są jeszcze zwracane w trybie ostrzeżenia - wskazano w komunikacie. 

Poza tym farmaceuci muszą również sprawdzić, czy w obszarze danych o aptece realizującej receptę - podany został numer Oddziału Wojewódzkiego NFZ, z którym apteka ma podpisaną umowę na refundację leków.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze