Niższy podatek od nieruchomości nie dla aptek. NSA rozwiał wątpliwości farmaceutów
Apteki nie udzielają świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, dlatego nie mogą korzystać z preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości - wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Zgodnie z przepisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podmioty, które zajmują budynki na udzielanie świadczeń zdrowotnych, mogą korzystać z preferencyjnych stawek podatku od nieruchomości
- Kwestią sporną pozostawało, jak w tej sytuacji kwalifikować apteki
- Wątpliwości rozwiał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który oddalił skargę właściciela nieruchomości na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie przyjmującego argumentację, że podmiot prowadzący aptekę nie udziela świadczeń zdrowotnych w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej
Niższy podatek od nieruchomości nie dla aptek. NSA rozwiał wątpliwości farmaceutów
Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewidują dla lokali wykorzystywanych na udzielanie świadczeń zdrowotnych preferencyjne stawki podatku od nieruchomości.
"Rada gminy, w drodze uchwały, określa wysokość stawek podatku od nieruchomości, z tym że stawki nie mogą przekroczyć rocznie od budynków lub ich części związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń – 4,27 zł od 1 midx2 powierzchni użytkowej" - czytamy w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Kwestią sporną pozostawało, jak kwalifikować apteki. Dolnośląska Izba Aptekarska przygotowała w kwietniu br. opracowanie prawne, z którego wynikało, że prowadzący apteki mogą skorzystać z preferencyjnych stawek. Jeśli tylko złożą stosowną deklarację.
Zdania tego nie podzielili jednak sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego, a wcześniej Samorządowego Kolegium Odwoławcze (SKO) i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie.
"Działalność w zakresie prowadzenia apteki reguluje ustawa Prawo farmaceutyczne"
NSA oddalił skargę właściciela nieruchomości na wyrok wojewódzkiego sądu przyjmującego argumentację, że podmiot prowadzący aptekę nie udziela świadczeń zdrowotnych w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej.
Zdaniem sędziów z Lublina, nie spełnia on ustawowych warunków, m.in. uzyskania wpisu do rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą (art. 103, art. 106 ustawy o działalności leczniczej), natomiast "działalność (...) w zakresie prowadzenia apteki regulują przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne."
W opinii WSA, jak czytamy, "podatnik nie może zasadnie twierdzić, że prowadząc aptekę, a tym samym pozostając w sferze regulowanej przez ustawę Prawo farmaceutyczne, jednocześnie niejako automatycznie wykonuje działalność, będącą przedmiotem ustawy o działalności leczniczej. Jest to dowolna interpretacja obowiązującego stanu prawnego w świetle porównania zakresów każdej z tych ustaw".
NSA podtrzymał argumentację sądu z Lublina, wskazując w orzeczeniu, że „art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie obejmuje swoim zakresem wszelkich świadczeń zdrowotnych - w potocznym znaczeniu tego pojęcia, na którym skoncentrował się podatnik - natomiast mowa w nim o świadczeniach zdrowotnych” - czytamy na portalu mgr.farm.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)