Niektóre suplementy trzeba wycofać z obrotu. Wojewódzki sanepid tłumaczy

Autor: oprac. JKB • Źródło: WSSE, Rynek Zdrowia11 lipca 2022 14:00

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu odpowiedziała na pismo Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej w sprawie produktów zawierających monakolinę. Wątpliwości dotyczą suplementów, które należy wycofać z obrotu.

Niektóre suplementy trzeba wycofać z obrotu. Wojewódzki sanepid tłumaczy
WSSE we Wrocławiu przekazała ważne informacje na temat produktów z monakoliną K. Fot. AdobeStock
  • We wspomnianym piśmie WSSE we Wrocławiu przypomina o opublikowanym rozporządzeniu Komisji UE z dnia 1 czerwca 2022 roku zmieniającym jeden z załączników do rozporządzenia w odniesieniu do monakolin ze sfermentowanego czerwonego ryżu
  • W związku z informacjami zawartymi w tabeli zatytułowanej "Substancje podlegające ograniczeniom" wskazano warunki stosowania: pojedyncza porcja produktu przeznaczona do dziennego spożycia musi zawierać mniej niż 3 mg monakolin
  •  W podsumowaniu podkreślono, że produkty niezgodne z rozporządzeniem Komisji UE, zawierające więcej niż 3 mg lub więcej monakoliny z fermentowanego czerwonego ryżu, nie mogą znajdować się w obrocie od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia

Odpowiedź Inspekcji na temat monakolin

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu nawiązując do pisma Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej z 1 lipca 2022 roku, dotyczącego produktów zawierających monakolinę, odpowiada na wątpliwości w tym zakresie.

Przede wszystkim WSSE zaznaczyła, że w dniu 2 czerwca 2022 roku zostało opublikowane rozporządzenie Komisji UE zmieniające załącznik III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do monakolin ze sfermentowanego czerwonego ryżu.

- Na podstawie informacji zawartej w tabeli w części B "Substancje podlegające ograniczeniom", dla monakoliny ze sfermentowanego czerwonego ryżu wskazano warunki stosowania - pojedyncza porcja produktu przeznaczona do dziennego spożycia musi zawierać mniej niż 3 mg monakolin ze sfermentowanego czerwonego ryżu. Powyższe zgodne jest z pkt 14 preambuły tego rozporządzenia stanowiącym, iż "(…) stosowanie monakolin ze sfermentowanego czerwonego ryżu powinno być zakazane, gdy na porcję produktu zalecaną do dziennego spożycia przypada 3 mg i więcej tych substancji" – czytamy.

Podsumowanie obowiązujących przepisów

WSSE wskazała również, że  rozporządzenie weszło w życie 22 czerwca 2022 roku. Ze względu na brak uwzględnienia okresu przejściowego, dokładnie od tego dnia w obrocie mogą znajdować się wyłącznie produkty spełniające warunki określone w rozporządzeniu.

- Tym samym produkty niezgodne z rozporządzeniem Komisji (UE) z dnia 1 czerwca 2022 roku zmieniającym załącznik III do rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady, w odniesieniu do monakolin ze sfermentowanego czerwonego ryżu (tj. zawierające 3 mg lub więcej monakoliny z fermentowanego czerwonego ryżu), nie mogą znajdować się w obrocie od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia – podsumowano.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum