Na badania diagnostyczne do apteki. Opublikowano rozporządzenie

Autor: oprac. LJ • Źródło: Dziennik Ustaw24 stycznia 2022 17:15

Opublikowano rozporządzenie w sprawie badań diagnostycznych do wykonywania przez farmaceutów. Jakie badania możemy zrobić w aptece?

Na badania diagnostyczne do apteki. Opublikowano rozporządzenie
Opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia. Wskazuje, jakie badania można wykonać w aptece Fot. LJ
  • Opublikowano wykaz badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę w aptece
  • Jednym z badań, które od 27 stycznia będzie można wykonać w aptece jest test antygenowy na obecność COVID-19 oraz szybki test do wykrywania grypy
  • Ponadto możliwe będzie można zbadać poziom stężenia glukozy we krwi

Apteki pomocne w walce z COVID-19

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 stycznia 2022 r. w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę.

Są to:

  • test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2;
  • badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi
  • pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio)
  • test stężenia glukozy we krwi;
  • kontrola panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy)
  • szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptococcus z grupy A, Helicobacter – test z krwi.

Potrzeba wydania rozporządzenia podyktowana jest pojawieniem się w ostatnim czasie problemu zagrażającego społeczeństwu, jakim jest wariant koronawirusa Omikron, który wykazuje duży potencjał zakaźny.

Jego pojawienie się powoduje ryzyko szybkiego rozprzestrzeniania się epidemii i zwiększenia dynamiki zakażeń. W związku z powyższym niezbędne jest uruchomienie kolejnych punktów testowania w celu zidentyfikowania przypadków z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 oraz podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych i kontrolnych.

Zaś apteka ogólnodostępna, jako placówka ochrony zdrowia, powinna zostać włączona w system wykrywania zakażeń.

"Pandemia COVID-19 i możliwość wykonywania szczepień w aptekach jednoznacznie potwierdziła wysokie kompetencje zawodowe farmaceutów oraz umiejętność szybkiej reorganizacji pracy aptek w sytuacji wymagającej szybkiego i skutecznego działania na rzecz pacjentów" - czytamy w ocenie skutków regulacji.

Badania diagnostyczne do aptek

Niezależnie od kwestii wprowadzenia możliwości przeprowadzania w aptekach ogólnodostępnych testów przeciw COVID-19, dokument sanuje stan niewykonania upoważnienia ustawowego zawartego w ustawie o zawodzie farmaceuty.
 
Tym samym określa się wykaz badań diagnostycznych immanentnie związanych ze świadczeniem przez farmaceutów w aptekach opieki farmaceutycznej.
 
Immanentną częścią różnych elementów tej opieki, takich jak indywidualnego planu opieki farmaceutycznej czy przeglądów lekowych jest uzyskanie możliwie najszerszego spektrum wiedzy o problemach zdrowotnych pacjenta poddanego takiej opiece, w tym postrzeganych przez niego subiektywnie, jak i przez sprawującego nad nim opiekę farmaceutę.
 
W wielu przypadkach ustalenie ewentualnych źródeł problemów lekowych pacjenta powinno odbywać się m.in. w efekcie uprzedniej możliwości wykonania określonych podstawowych badań diagnostycznych pozwalających farmaceucie uzyskać szersze spektrum wiedzy o swoim pacjencie, spojrzeć na problemy lekowe tego pacjenta w innym świetle, niż gdyby farmaceuta był pozbawiony istotnego kontekstu jaki stanowi wiedza o problemach pacjenta natury stricte medycznej.
 
Farmaceuta posiądzie bardziej kompleksową wiedzę o powyższych zagadnieniach, jeżeli będzie mógł ją pozyskać na podstawie badań, które sam przeprowadzi. W oparciu o tak komplementarną wiedzę, niewątpliwie będzie mógł przeprowadzić proces racjonalizacji farmakoterapii w sposób bardziej skuteczny, niż gdyby opisanych wyżej możliwości był pozbawiony. 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum