MZ zaostrzy kary za uchylanie się od szczepień. Mandaty zamiast długiego postępowania egzekucyjnego
Mandat zamiast wieloetapowego postępowania egzekucyjnego. W ten sposób Ministerstwo Zdrowia (MZ) planuje uprościć karanie uchylających się od obowiązku szczepień. Wdroży także wymóg prowadzenia elektronicznej karty szczepień. - To istotnie poprawi monitorowanie poziomu wyszczepienia - zapowiedział Dariusz Poznański, dyrektor departamentu zdrowia w MZ.

- Przybywa rodziców, którzy uchylają się od zaszczepienia swoich dzieci
- Dlatego Ministerstwo Zdrowia zamierza wprowadzić kilka rozwiązań, które mają uszczelnić system monitorowania realizacji obowiązkowego kalendarza szczepień
- Wdroży obowiązek elektronicznej karty szczepień i zmieni formułę postępowania egzekucyjnego
- Projekt nowelizacji przepisów "przeszedł uzgodnienia międzyresortowe i będzie przedmiotem obrad Rady Ministrów w niedługim czasie"
- Przewiduje także rozszerzenie uprawnień w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień u osób dorosłych przez farmaceutów
Wchodzą nowe przepisy covidowe. Ważna zmiana
Szczepienia. MZ zapowiada elektroniczną kartę szczepień i egzekucję kar w nowej formule
O przyszłości szczepień ochronnych w Polsce dyskutowali 5 czerwca w Senacie eksperci, parlamentarzyści i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Chcieli wiedzieć, gdzie są materiały promujące program bezpłatnych szczepień przeciw HPV, co dalej ze szczepieniami przeciw COVID, kiedy resort rozszerzy kompetencje farmaceutów i jak zamierza rozwiązać kwestię finansowania szczepień zalecanych dla dorosłych w kolejnym sezonie.
Reprezentujący MZ Dariusz Poznański zapowiedział z kolei kilka rozwiązań przewidzianych przez procedowany aktualnie w rządzie projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, które mają w założeniu uszczelnić system monitorowania realizacji obowiązkowego kalendarza szczepień.
- Przede wszystkim wprowadzi obowiązek elektronicznej karty szczepień. W chwili obecnej jest ona fakultatywna, natomiast co do zasady występuje jeszcze w formie papierowej. To w sposób bardzo istotny poprawi nam monitorowanie poziomu zaszczepienia u dzieci i młodzieży. Nie będziemy musieli już polegać na rocznych raportach z podstawowej opieki zdrowotnej - zapowiedział dyrektor departamentu zdrowia w Ministerstwie Zdrowia.
Zmienią się także przepisy w zakresie postępowania egzekucyjnego, które kierowane jest do rodziców, którzy nie wywiązują się z obowiązku szczepień. Resort planuje uprościć go i przejść z rozbudowanego, wieloetapowego postępowania, które jest realizowane na kilku szczeblach administracji, na formułę mandatową.
Rośnie bowiem odsetek osób uchylających się od szczepień. Jak wyliczył Poznański, stan wyszczepienia dwulatków przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi jest na poziomie 94 proc., polio - 94,1 proc., WZW typu B - 97,3 proc., gruźlicy - 97,7 proc., a odrze - 90,9 proc.
Zapytany o to, jak zaawansowane są prace nad nowymi przepisami, poinformował, że projekt przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe i "będzie przedmiotem obrad Rady Ministrów w niedługim czasie".
Przyznał także, że MZ rozważa zmiany w zakresie rozszerzenia katalogu szczepień ochronnych, przyznał, że rozpatruje wprowadzenie szczepienia przeciwko meningokokom w grupach ryzyka i zastosowanie w kalendarzu szczepionek wysokoskojarzonych. Nie przewiduje natomiast żadnych zmian w dotychczasowym schemacie organizacyjnym szczepień.
W 2022 r. 6,3 tys. osób uchyliło się od szczepień. Sanepid wystawił 3 150 postanowień
Obecny na komisji Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny, wyliczył, że tylko w 2022 roku sanepid odnotował 6 399 osób uchylających się od szczepień.
- Wystawiono 3 150 tytułów wykonawczych. Oprócz tego, że podejmujemy działania w drodze administracyjnej, staramy się także włączać we wszystkie akcje promujące szczepienia. Podjęliśmy na poziomie kilkunastu stacji próby uświadamiania osób uchylających się od szczepień, z jakim zagrożeniem mamy do czynienia. Niestety, z racji, że udział w spotkaniach jest dobrowolny, cieszą się znikomym zainteresowaniem - przyznał główny inspektor sanitarny.
W kwestii wdrażanego program bezpłatnych szczepień przeciw HPV, poinformował, że inspekcja dystrybuuje preparaty. - W tej chwili mamy zapotrzebowanie na około 57 tysięcy dawek szczepionki dziewięciowalentnej i około 10 tys. szczepionki dwuwalentenej - wyliczył.
Konieczne jest uproszczenie ścieżki pacjenta. Co dalej ze szczepieniem w aptekach?
Sporo miejsca eksperci poświęcili zagadnieniu rozszerzenia kompetencji farmaceutów. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, chciała wiedzieć, co dalej ze szczepieniami w aptekach.
- Potrzebne są rozwiązania prawne, które zabezpieczą pacjentowi możliwość dostępu do szczepienia w aptece i usługa będzie wykonana bezpłatnie - wskazała. - Za każdym razem prowadzimy negocjacje z Ministerstwem Zdrowia. Zakończyły się negocjacje poprzedniego sezonu. Moje pytanie, co z nowym sezonem?
Ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych Marcin Balcerzak przedstawił natomiast założenia opracowanej do 2030 roku strategii. Jak wymienił postuluje się w nim rozszerzenie programu szczepień o osoby dorosłe, popularyzację szczepień wśród obywateli i uproszczenie ścieżki pacjenta. - Umożliwienie wykonywania szczepień w dogodnym dla niego miejscu, terminie, bezpłatnie i przy zachowaniu minimalnych wymogów formalnych - tłumaczył.
- Przychodnie powinny mieć wyznaczane cele, z których osiągnięcie powinny być premiowane - przekonywał.
O stworzenie kalendarza szczepień dla dorosłych postulował także dr n. med. Paweł Grzesiowski, specjalista pediatra i ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń.
- Mamy coraz więcej preparatów dla dorosłych - w tej chwili w weszły szczepienia przeciwko półpaścowi, za moment będą szczepionki przeciwko RSV. Musi powstać w tym zakresie dalekosiężna strategia, ponieważ są to preparaty o dosyć istotnym ciężarze finansowym i dzisiaj żadnego emeryta czy rencisty może nie być stać na taki wydatek - tłumaczył.
Zdaniem eksperta, jeśli chcemy, żeby dorośli zaczęli szczepić się na masową skalę, muszą pojawić się jasne zasady refundacji adresowanych dla nich preparatów.
Dariusz Poznański zapewnił, że resort jest nastawiony pozytywnie do kontynuowania szczepień w aptekach.
- Kwestia uprawnienia farmaceutów do kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciw grypie została już uregulowana w przepisach i tutaj się nic nie zmieni. Tak jak wspomniałem jest przygotowany projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach, który zmienia także ustawę zakaźną i będzie rozszerzeniem uprawnień w zakresie kwalifikacji, wykonywania szczepień zalecanych u osób dorosłych przez farmaceutów i pielęgniarki. Jest to de facto przeniesienie i wzmocnienie tych regulacji, które testowaliśmy w czasie pandemii COVID - zapewnił.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (115)