MZ ogłosił listę leków bez finansowania w ramach RDTL. LISTA

Autor: oprac. LJ • Źródło: Ministerstwo Zdrowia15 września 2021 08:05

Minister zdrowia ogłosił kolejną listę leków, które nie podlegają finansowaniu w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). Pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie, mają prawo do kontynuacji terapii.

Ministerstwo zdrowia przedstawiło wykaz leków, które nie będą finansowane w ramach RDTL Fot. PTWP
  • Kolejna lista leków, które nie podlegają finansowaniu w ramach Ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL)
  • Najnowszy wykaz opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia zawiera 132 pozycje leków
  • Przypomnijmy: ratunkowy dostępu do technologii lekowych wprowadzono w lipcu 2017 roku

MZ: podał listę leków bez finansowania w ramach RDTL

Minister Zdrowia ogłosił listę produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu ze środków publicznych w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych obowiązującą od dnia 14 września 2021 roku.

Jednocześnie Minister Zdrowia informuje, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie produktem leczniczym niepodlegającym finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych przed wpisaniem leku na właściwy wykaz, mają prawo do kontynuacji leczenia pod warunkiem udowodnienia skuteczności dotychczasowego leczenia.

132 pozycje lekowe w wykazie

Informacja o zamiarze kontynuacji leczenia powinna zostać przekazana przez świadczeniodawcę do właściwego lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lista zawiera 132 pozycje leków w różnych opakowaniach, wskazaniach i dawkach (załącznik).

Ratunkowy dostępu do technologii lekowych (RDTL) wprowadzono w lipcu 2017 roku.

Pozwala na finansowanie terapii w wyjątkowych sytuacjach, kiedy jedyną szansą dla pacjenta jest terapia zarejestrowana, ale nieobjęta refundacją. Dla wielu chorych procedura RDTL oznacza szansę na indywidualne sfinansowanie bardzo kosztownego, innowacyjnego leczenia z budżetu NFZ.

Skrócona ścieżka dostępu do RDTL

Ustawa o Funduszu Medycznym, która weszła w życie w listopadzie 2020 roku, zmieniła też przepisy ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL).

Zgodnie z nowymi regulacjami, rozstrzygnięcia dotyczące podania leku w ramach RDTL, należą już przede wszystkim do kompetencji ośrodków medycznych, a nie, jak było dotychczas, do Ministra Zdrowia.

- W poprzednich rozwiązaniach na terapię w ramach RDTL czekało się rzeczywiście długo, szczególnie jeśli był to pierwszy wniosek w danym wskazaniu. Obecnie ta ścieżka jest bardzo skrócona. Wymaga już tylko wniosku lekarza prowadzącego, opinii konsultanta wojewódzkiego i decyzji dyrekcji danego szpitala. Tę procedurę można zamknąć w ciągu 1-2 tygodni - zaznacza prof. Piotr Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie i członek Rady Funduszu Medycznego.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum