Możliwe ograniczenia w dostawach leków do aptek. Hurtownie farmaceutyczne ostrzegają

Autor: Luiza Jakubiak • Źródło: NIA02 sierpnia 2022 07:36

ZPHF informuje o ryzyku ograniczania częstotliwości dostaw leków do aptek. Rosnące lawinowo koszty dystrybucji zagrażają możliwości kontynuowania zaopatrywania aptek w dotychczasowym kształcie.

Możliwe ograniczenia w dostawach leków do aptek. Hurtownie farmaceutyczne ostrzegają
Będą problemy z zaopatrywaniem aptek w leki? Hurtownie zapowiadają mniejszą częstotliwość dostaw Fot. ShutterStock
  • Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych (ZPHF) ostrzega o możliwości wprowadzenia ograniczeń częstotliwości w dostawach leków do aptek
  • Powodem są rosnące koszty utrzymania działalności hurtowej przy niskiej marży na leki refundowane
  • ZPHF: rentowność działalności hurtowej jest bardzo niska. Wynosi ona w granicach 0,5 proc. netto

Wszystkie hurtownie farmaceutyczne generują straty na lekach Rx

Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych (ZPHF) poinformował prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, że istnieje ryzyko ograniczania częstotliwości dostaw leków do aptek.

Ma to związek z z lawinowo rosnącymi kosztami wszystkich elementów działalności hurtowni przy bardzo niskiej marży na leki refundowane, która nie pokrywa ponoszonych nakładów pracy. Pismo przekierowano do Ministerstwa Zdrowia.

ZPHF przypomina, że prawo farmaceutyczne narzuca hurtowniom obowiązek zapewnienia dostępności leków refundowanych dla aptek i placówek służby zdrowia. Jednocześnie ustawa o refundacji leków określa maksymalną marżę, jaką hurtownie mogą doliczyć do ceny zbytu leku.

To w ocenie Związku powinno wiązać się z zapewnieniem wynagrodzenia pokrywającego koszty prowadzonej działalności.

"Tak jednak nie jest. Hurtownie dopłacają do obowiązkowej działalności. Rentowność działalności hurtowej jest bardzo niska. Wynosi ona w granicach 0,5 proc. netto. W obecnej sytuacji gospodarczej wszystkie hurtownie generują straty na lekach Rx" - informuje Związek.

Sugestia, aby podnieść marże na leki nierefundowane "nie do zaakceptowania"

Ostrzega, że "rosnące lawinowo koszty dystrybucji zagrażają możliwości kontynuowania zaopatrywania aptek i szpitali w dotychczasowym kształcie".

ZPHF uznaje, że "sugestia Ministerstwa Zdrowia, aby hurtownie podniosły marże na leki nierefundowane, by w ten sposób finansować dystrybucję leków refundowanych jest nieakceptowalna".

Nie jest możliwa ani ze względów rynkowych ani podatkowych. Poza tym oznaczałoby to próbę przenoszenia kosztów refundacji na pacjentów z refundacji nie korzystających.

Związek zapowiada, że możliwe są ograniczenia w dostawach.

"Ograniczenia częstotliwości w dostawach są zapowiadane z wyprzedzeniem, gdyż zdajemy sobie sprawę z problemów, jakie pojawią się w relacjach z pacjentami. Kolejne plany związane z dalszymi ograniczeniami poziomu serwisu oferowanego pacjentom za pośrednictwem aptek będziemy sygnalizować wkrótce" - zapowiada Związek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum