Ministerstwo Zdrowia wycofa się z podwyżki ryczałtu na najtańsze leki

Autor: oprac. SzB • Źródło: DGP, Rynek Zdrowia21 września 2022 11:30

Ministerstwo Zdrowia prawdopodobnie wycofa się z pomysłu podwyżki ryczałtu na najtańsze leki - poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo Zdrowia wycofa się z podwyżki ryczałtu na najtańsze leki
Resort zdrowia chce wycofać się z podwyżki ryczałtu na najtańsze leki. Fot. Shutterstock
  • W ramach prac nad projektem ustawy refundacyjnej — jak czytamy na łamach "DGP" — Ministerstwo Zdrowia ma wycofać się z wprowadzenia wyższego ryczałtu na najtańsze leki — z 3,20 do 5,60 zł 
  • Politycy Prawa i Sprawiedliwości "mówią wprost, że nawet jeżeli rozwiązanie ma podstawy merytoryczne, to nie jest to dobry moment ze względu na przyszłoroczne wybory parlamentarne"
  • "Dziennik Gazeta Prawna" informuje jeszcze m.in. że zniknąć mają także tzw. "korytarze cenowe". Chodzi o ustalenie maksymalnej ceny leku w konkretnych schorzeniach. 

Ministerstwo Zdrowia ma wycofać się z wyższego ryczałtu na leki

Ministerstwo Zdrowia chce wycofać się z pomysłu wprowadzenia wyższego ryczałtu na najtańsze leki — informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Obecnie wynosi on 3,20 zł, a miałby wzrosnąć do 5,60 zł. Odbiłoby się to jednak na portfelach pacjentów. 

Jak czytamy na łamach "DGP", politycy Prawa i Sprawiedliwości "mówią wprost, że nawet jeżeli rozwiązanie ma podstawy merytoryczne, to nie jest to dobry moment ze względu na przyszłoroczne wybory parlamentarne". 

Zapowiedziano natomiast obniżenie wieku osób, które będą mogły korzystać z bezpłatnych leków. Taką możliwość mają mieć seniorzy od 70. roku życia (obecnie z bezpłatnych leków korzystają osoby od 75 roku życia).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum