Minister zdrowia: w Polsce nie ma systemowego braku leków. Proszę nie wzniecać emocji

Autor: • Źródło: PAP07 lipca 2022 09:23

Monitorujemy stan leków i zapasów w hurtowniach i według raportów systemowych braków leków nie ma. Regularnie publikujemy listę leków, które podlegają pewnym restrykcjom, jeżeli chodzi o ich wywóz za granicę, ale to nie jest lista brakujących leków – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia: w Polsce nie ma systemowego braku leków. Proszę nie wzniecać emocji
Na ministerialnej liście znalazło się ponad 200 pozycji. Fot. Shutterstock
  • W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano pod koniec czerwca obwieszczenie
  • Zawiera listę leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
  • Lista obowiązuje od 1 lipca. Znalazło się na niej ponad 200 leków

Z czego wynika problem braku leków w aptekach?

Minister Adam Niedzielski pytany był w Polsat News o to, "z czego wynika ten problem, że w aptekach brakuje leków".

"- To, że my publikujemy listę leków, które podlegają pewnym restrykcjom, jeżeli chodzi o wywóz, nie oznacza, że to jest lista brakujących leków. To jest działanie prewencyjne, które właśnie ma zapobiec takiej sytuacji. Ono przede wszystkim koncentruje się na tych lekach, które są stosunkowo atrakcyjne cenowo w Polsce i w związku z tym jest zwiększone ryzyko tego, że np. hurtownie czy producenci będą chcieli w skali międzynarodowej sprzedawać je niekoniecznie na polskim rynku - podkreślił szef MZ.

Zdaniem Niedzielskiego "w tym przypadku jesteśmy ofiarą dobrych negocjacji, które prowadzimy".

- Mamy system, który monitoruje stan tych leków i zapasów w hurtowniach. Takich systemowych braków - według raportów, które otrzymuję - nie ma" - dodał.

Niedzielski podkreślił, że lista leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych specjalnego przeznaczenia, zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jest publikowana w regularnych odstępach czasu.  - To jest standardowo procedura i prosiłbym, żeby nie wzniecać emocji, bo, póki co, nie mamy informacji o ograniczeniu dostępności leków - zaapelował.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum