×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Minister zdrowia: kilkadziesiąt tysięcy sztuk antybiotyków z RARS trafi na rynek

Autor: • Źródło: PAP11 stycznia 2023 09:27

Kilkadziesiąt tysięcy sztuk antybiotyków z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych trafi na rynek. Rezerwy będą uzupełnione po szczycie sezonu infekcyjnego – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia: kilkadziesiąt tysięcy sztuk antybiotyków z RARS trafi na rynek
Minister zdrowia: kilkadziesiąt tysięcy sztuk antybiotyków z RARS trafi na rynek Fot. AdobeStock

 

Minister Niedzielski: kilkadziesiąt tysięcy sztuk antybiotyków z RARS trafi na rynek

- Zwalniamy i kierujemy na rynek z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych kilkadziesiąt tysięcy sztuk antybiotyków. Wniosek Ministerstwa Zdrowia już zaakceptowany przez Kancelarię Premiera. Rezerwy zostaną uzupełnione po szczycie sezonu infekcyjnego. Dzięki współpracy z TZF Polfa SA antybiotyków w Polsce nie zabraknie - przekazał na Twitterze szef resortu zdrowia.

W ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o brakach m.in. antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Resort wyjaśniał, że niedobory wynikają m.in. z zaburzonych łańcuchów dystrybucji, związanych z pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie.

Kilka dni temu szef MZ był w Tarchomińskich Zakładach Farmaceutycznych Polfa SA w Warszawie. Przekazał wówczas, że jeśli chodzi o antybiotyki Polfa Tarchomin zapewniła o dostępności do substancji czynnej. Mówił też, że linie produkcyjne są przygotowane na to, by zaspokoić popyt.

- Jeśli chodzi o leki przeciwzapalne, tutaj też jest w Polfie przygotowana linia produkcyjna, która pomoże nam w przypadku kryzysu, bo na razie również na poziomie hurtowym problemu nie odczuwamy - wskazywał.

Niedzielski wyjaśniał też, że w przypadku leków przeciwwirusowych sytuacja jest trudniejsza.

- Nie mamy tutaj możliwości produkcji w przypadku Polfy Tarchomin, dlatego rozmawiamy z innymi producentami, ale również otrzymaliśmy zapewnienie, że w najbliższym czasie takie dostawy się pojawią - przekazał.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze