Michał Morek: pandemia przyspieszyła zmiany w polskich aptekach
Jednym z nowych rozwiązań wprowadzanych do opieki farmaceutycznej jest tzw. przegląd lekowy. - Polega na tym, że farmaceuta analizuje dobór leków zaordynowanych pacjentowi i czuwa nad bezpieczeństwem farmakoterapii - wyjaśnia Michał Morek, kierownik działu opieki farmaceutycznej w sieci franczyzowej Dr. Max. Dodaje, że na razie to jeszcze pilotaż. Po jego zakończeniu usługa oferowana będzie w wybranych aptekach.

- Pandemia przyspieszyła pewne zmiany w aptekach, m.in. wprowadzono szczepienie przeciw Covid-19, a także w ostatnich latach e-receptę i e-skierowanie - Michał Morek podaje przykłady zmian w polskich aptekach
- Rozmówca Rynku Zdrowia wskazuje także na znaczenie tzw. przeglądu lekowego, który polega na tym, że farmaceuta analizuje dobór leków zaordynowanych pacjentowi i czuwa nad bezpieczeństwem farmakoterapii
- - Po zakończeniu pilotażu przeglądu lekowego będzie to usługa oferowana w wybranych aptekach – wskazuje Morek
Spore zmiany na rynku aptecznym
Michał Morek zwraca uwagę, że przez ostatnie dwa lata wiele się zmieniło na rynku aptecznym.
- Pandemia przyspieszyła pewne zmiany, m.in. wprowadzono szczepienie przeciw Covid-19. W ostatnich latach zostały także wprowadzone e-recepta i e-skierowanie. To wszystko spowodowało, że dzisiaj w aptekach możemy zaoferować e-usługi - tłumaczy.
Podkreśla, że przełomem było szczepienie przeciw Covid-19 w aptekach, wprowadzone 1,5 roku temu. - Pacjenci z zadowoleniem i z zaciekawieniem przyjęli to rozwiązanie, bo daje możliwość zaszczepienia się nieopodal domu, więc chętnie z niego korzystają. Dodatkowo w aptekach możemy szczepić się od dwóch sezonów przeciwko grypie. I tą usługą jest zainteresowanie, co w efekcie powinno poprawić poziom wyszczepialności.
Przegląd lekowy w wybranych aptekach
Rozmówca Rynku Zdrowia wskazuje także na znaczenie tzw. przeglądu lekowego, który polega na tym, że farmaceuta analizuje dobór leków zaordynowanych pacjentowi i czuwa nad bezpieczeństwem farmakoterapii.
- Po zakończeniu pilotażu przeglądu lekowego będzie to usługa oferowana w wybranych aptekach. Ma zapobiegać polipragmazji, czyli zażywaniu zbyt dużej ilości leków przez pacjenta, co wpływa na jego bezpieczeństwo zdrowotne.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)