Mafia lekowa. Dwie kolejne osoby zatrzymane za nielegalny wywóz leków

Autor: oprac. LJ • Źródło: Mat. prasowe CBA25 października 2021 10:00

CBA zatrzymała kolejne dwie osoby uczestniczące w nielegalnym wywozie leków z Polski. Przestępcy skupowali je i wywozili m.in. do Czech. Działali na terenie woj. mazowieckiego i śląskiego.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku zatrzymali kolejne dwie osoby związane ze zorganizowaną grupą przestępczą popełniająca przestępstwa w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków (fot. CBA)
  • CBA poinformowała o kolejnych zatrzymaniach w ramach walki z odwróconym łańcuchem dystrybucji
  • Dwie osoby, działające w grupie przestępczej nielegalnie wywożącej leki za granicę, działały na terenie województw: mazowieckiego i śląskiego
  • Wartość wywiezionych leków to - jak szacuje Centralne Biuro Antykorupcyjne - co najmniej 3,3 mln zł

CBA zatrzymało kolejne dwie osoby zamieszane w proceder handlu lekami. Grupa przestępcza w ramach której działali zatrzymani skupiła w latach 2018-2019 leki i produkty lecznicze o wartości co najmniej 3,3 mln zł.

Leki wywożono m.in. do Czech

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku zatrzymali kolejne dwie osoby związane ze zorganizowaną grupą przestępczą popełniająca przestępstwa w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Czynności były realizowane na terenie województwa mazowieckiego oraz śląskiego - poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Zatrzymane osoby związane były z podmiotem, który z jednej strony prowadził hurtownię farmaceutyczną z drugiej fikcyjną przychodnię lekarską.

Wskazany podmiot był jednym z ogniw tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, przez który końcowo sprzedawano poza granice Polski leki nielegalnie skupione z aptek z terenu całego kraju. Jednym z takich krajów docelowych były Czechy.

Przestępcy skupili leki o wartości 3,3 mln zł

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż grupa przestępcza w ramach której działały zatrzymane przez funkcjonariuszy CBA osoby, skupiła w latach 2018-2019 leki i produkty lecznicze o wartości co najmniej 3,3 mln zł.

Zatrzymane osoby zostały przewiezione do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie usłyszały zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Jak dodała CBA, sprawa ma charakter typowo rozwojowy, w najbliższym czasie należy spodziewać się dalszych czynności w tej sprawie.

To kolejna już realizacja działań w tej sprawie, w ramach której dotychczas zatrzymano 7 innych osób.

CBA: pięcioro zatrzymanych w związku ze śledztwem ws. mafii lekowej

Akt oskarżenia przeciwko członkom tzw. mafii lekowej skierowany do sądu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum