Lista leków antywywozowych: "to trzeba odróżnić od braku leku w aptece"

Autor: • Źródło: PAP08 lipca 2022 13:13

Lista leków antywywozowych jest działaniem prewencyjnym, mającym bronić przed brakiem leków w poszczególnych zakresach – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że w kraju nie brakuje leków.

Lista leków antywywozowych: "to trzeba odróżnić od braku leku w aptece"
Antywywozowa lista leków zawiera ponad 200 pozycji. Fot. Shutterstock
  • W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano pod koniec czerwca obwieszczenie z listą leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski
  • Lista obowiązuje od 1 lipca. Znalazło się na niej ponad 200 leków
  • Minister Niedzielski: "trzeba odróżnić pojawienie się leku na liście antywywozowej od braku leku w aptekach"

Brakuje leków przeciwcukrzycowych. Dlaczego?

W czasie piątkowej konferencji prasowej po zakończonej Radzie ds. Covid minister zdrowia pytamy był o dostępność leków w polskich aptekach, bo farmaceuci alarmują, że brakuje m.in. antybiotyków dla dzieci i leków przeciwcukrzycowych.

Minister Niedzielski powiedział, że "trzeba odróżnić pojawienie się leku na liście antywywozowej od braku leku w aptekach".

Wyjaśnił, że "lista leków antywywozowych jest działaniem prewencyjnym, mającym bronić nas przed brakiem leków w poszczególnych zakresach".

- Leki, które wpisujemy na listę antywywozową, to są leki, których cena w Polsce jest bardzo atrakcyjna i niestety sprzedawcy, hurtownicy mogą mieć pokusę, żeby lokować je niekoniecznie na polskim rynku, tylko transferować z hurtowni w Polsce do innych krajów - powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył, że "w kraju istnieje system monitorujący stanu leków i nie ma ich braków".

Podczas środowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia Główny Inspektor Farmaceutyczny Ewa Krajewska powiedziała, że nie obserwujemy obecnie większych niż przeciętnie obrotów ani braków lekowych.

Przyznała, że w związku z wojną na Ukrainie na przełomie lutego i marca br. zanotowano nawet 50-procentowe wzrosty sprzedaży w aptekach niektórych grup produktów leczniczych czy określonych pozycji, np. antybiotyków, płynów infuzyjnych, leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

- Sytuacja obecnie się ustabilizowała i nie obserwujemy większych niż przeciętnie obrotów ani braków lekowych w tym zakresie. Sytuacja dostępności lekowej jest na dobrym poziomie - podkreśliła Krajewska.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum