Lista braków leków z GIF: inna dla farmaceutów, inna dla lekarzy

Autor: oprac. LJ • Źródło: GdziePoLek24 listopada 2022 14:40

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przedstawił pierwszą listę braków leków. Okazuje się, że są dwie wersje zestawienia: inna dla wystawiających recepty, inna dla farmaceutów.

Lista braków leków z GIF: inna dla farmaceutów, inna dla lekarzy
GIF przedstawił listy brakujących leków Fot. ShutterStock
  • Główny Inspektorat Farmaceutyczny udostępnił listę brakujących leków o utrudnionej dostępności
  • W wersji przeznaczonej dla wystawiających recepty, czyli głównie lekarzy, większość produktów jest wymieniona tylko z nazwy handlowej
  • Wersja przygotowana dla farmaceutów ma formę rozbudowanej tabeli, uwzględniającej wiele różnych informacji, w tym bardzo szczegółowe - na poziomie opakowań

Dwie wersje listy brakujących leków

Zgodnie z zapowiedzią, ukazała się oczekiwana od kilku tygodni lista brakujących leków o utrudnionej dostępności, przygotowana przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Pojawiły się dwie wersje zestawienia. Dokładniej przyjrzał im się serwis GdziePoLek.

W wersji przeznaczonej dla wystawiających recepty, czyli głównie lekarzy, większość produktów jest wymieniona tylko z nazwy handlowej, podczas gdy problemy z dostępnością mogą dotyczyć wyłącznie jednego z wielu opakowań danej marki. Lista ma formę jednostronicowego dokumentu.

- Lekarzom sugeruje się ograniczenie wystawiania recept na leki z listy, chociaż zawiera ona również pozycje dostępne na stanie większości aptek lub przepisywanie zamienników, które są obecnie znacznie mniej dostępne niż produkt, przed którym lista ostrzega. Z tego powodu z łącznie 70 pozycji w wykazie dla lekarzy, 45 uznajemy za mogące wzbudzać wątpliwości lub takie, dla których nie znajdujemy powodu, dla którego uwzględniono je na liście leków o utrudnionej dostępności - informuje serwis.

Dodatkowo wytypowano 15 pozycji, które uznano za istotne deficyty i których brakuje na liście, przy czym są to produkty niedostępne już od pewnego czasu.

analiza listy GIF przez GdziePoLek Fot. GdziePoLek.jpg
analiza listy GIF przez GdziePoLek Fot. GdziePoLek.jpg

Wersja przygotowana dla farmaceutów ma formę rozbudowanej tabeli, uwzględniającej wiele różnych informacji, w tym bardzo szczegółowe - na poziomie opakowań (z numerem GTIN włącznie).

Brak metodyki sporządzania listy

Jak zauważa serwis, do listy nie dołączono metodyki jej sporządzenia.

- Odnosimy jednak wrażenie, że kluczowym miernikiem, który mógł być brany pod uwagę jest liczba aptek zgłaszających brak leku, a dokładnie - fakt zgłoszenia problemów z zakupem leku przez 5 proc. aptek w poszczególnych województwach - zauważają autorzy opracowania.

Wyjaśniałoby to wiele problemów. Na przykład w przypadku leku, który posiada zwykle prawie 100 proc. aptek, łatwo może się zdarzyć, że 5 proc. napotka problem z zamówieniem z powodu jednostkowej sytuacji hurtowni, co wygeneruje fałszywy sygnał braku.

Z drugiej strony, lek bardziej niszowy, dostępny normalnie w kilkunastu procentach aptek, może długo nie zostać w ogóle uchwycony w takim podejściu. Podobnie braki występujące już jakiś czas zapewne przestają być zgłaszane przez apteki, co tłumaczyłoby nieobecność znajdujących się w tej sytuacji produktów na liście. Problemem może być także "bezwładność" takich odczytów, które mogą nie nadążać za aktualną sytuacją na rynku.

Dla porównania, GdziePoLek.pl dla potrzeb swoich raportów posługuje się względnym spadkiem dostępności w aptekach i danymi o aktualnych stanach. Dzięki wdrożeniu systemu ZSMOPL, teoretycznie również GIF i MZ powinno mieć dostęp do podobnych danych, bez konieczności polegania na zgłoszeniach z aptek, tylko na własnej analizie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum