Leki przeciwpadaczkowe do dalszej refundacji. Chodzi o inne wskazania, m.in. ból i neuralgie

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/AOTMiT20 maja 2022 19:00

Poza wskazaniami rejestracyjnymi karbamiazepina jest stosowana w innych postaciach neuralgii i bólu neuropatycznego, m. in. w neuralgii półpaścowej i popółpaścowej, w bólach związanych z chorobą nowotworową.

Leki przeciwpadaczkowe do dalszej refundacji. Chodzi o inne wskazania, m.in. ból i neuralgie
Leki z karbamiazepiną w innych niż wskazane zastosowaniach rekomendowane do dalszej refundacji. Fot. Adobestock
  • Rada Przejrzystości przy AOTMiT wydała kolejną decyzję związaną z refundacją leków zawierających karbamiazepinę
  • Karbamazepina należy do grupy podstawowych leków przeciwpadaczkowych
  • Decyzja rady jest pozytywna. Refundacja leków z karmadiazepiną w odmiennych niż wskazywane stosowaniach będzie kontynuowana

Karbamiazepina w innych wskazaniach: kontynuacja refundacji

 Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji  uchwaliła opinię w sprawie objęcia refundacją leków zawierających  karbamazepinęw zakresie wskazań do stosowania lub dawkowania, lub sposobu podawania odmiennych niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Rada uznała za zasadną kontynuację refundacji leków z karbamiazepiną.

- Stosowanie karbamazepiny w neuralgii i bólu neuropatycznym jest ugruntowaną, standardową metodą postępowania w praktyce klinicznej. Postępowanie to może być skuteczne i dobrze tolerowane u indywidualnie wybranego pacjenta. Rada uznaje za zasadne dalsze finansowanie karbamazepiny we wnioskowanych wskazaniach - brzmi opinia organu przy prezesie AOTMiT.

Rada Przejrzystości uznaje za zasadną kontynuację refundacji leków zawierających substancję czynną karbamiazepina, w zakresie wskazań do stosowania lub dawkowania, lub sposobu podawania odmiennych niż określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego, tj.: neuralgia i ból neuropatyczny inne niż określone w ChPL.

Pierwszą pozytywna opinię dotycząca leków z tą substancją do stosowania we wskazaniach innych niż w ChPL  rada wydała w czerwcu  2019 roku.

Karbamazepina należy do grupy podstawowych leków przeciwpadaczkowych. Jest też stosowana, zgodnie z zarejestrowanymi wskazaniami, w neuralgii nerwu trójdzielnego, w neuralgii nerwu językowo-gardłowego, w neuralgii nerwu trójdzielnego w przebiegu stwardnienia rozsianego, a także w leczeniu bólu w przebiegu neuropatii cukrzycowej.

Poza wskazaniami rejestracyjnymi lek ten jest także stosowany w innych postaciach neuralgii i bólu neuropatycznego, m. in. w neuralgii półpaścowej i popółpaścowej, w bólach związanych z chorobą nowotworową.

- Wytyczne kliniczne potwierdzają możliwość zastosowania karbamazepiny w wymienionych wskazaniach pozarejestracyjnych. Dostępne dane kliniczne, w tym aktualne przeglądy systematyczne, także wskazują na skuteczność karbamazepiny w tych wskazaniach - napisała rada.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum