Kończą farmację i nie chcą pracować w aptece. Wyniki ankiety

Autor: oprac. LJ • Źródło: materiały prasowe16 maja 2022 08:35

Najczęstsze miejsce odbywania stażu to firma farmaceutyczna (67 proc.) i firma kosmetyczna (15 proc.). Apteka ciszy się zainteresowaniem 6 procent studentów farmacji.

Kończą farmację i nie chcą pracować w aptece. Wyniki ankiety
Po farmacji do pracy w aptece? Niekoniecznie Fot. AdobeStock
  • Firma farmaceutyczna to najczęściej wskazywane miejsce do zrobienia stażu po ukończeniu kierunku farmacja (67 proc.)
  • Na drugim miejscu studenci wskazywali firmę kosmetyczną (15 proc.). Dopiero na kolejnym miejscu jest apteka (7 proc.) lub laboratorium (7 proc.)
  • 61 procent studentów farmacji chce pracować po studiach w firmie farmaceutycznej

Jeśli staż, to w firmie farmaceutycznej

61 procent studentów farmacji chce pracować po studiach w firmie farmaceutycznej. Tylko 6 proc. widzi swoją przyszłość w aptece - takie są wyniki badania "Plany kariery zawodowej studentów farmacji" zrealizowanego przez Gedeon Richter w marcu 2022 r. na grupie 419 studentów farmacji z uczelni w całej Polsce.

70 proc. studentów farmacji myśli o planach zawodowych na etapie studiów. Powody dla których pozostałe 30 proc. nie przywiązuje wagi do planowania kariery to: zbyt wczesny etap studiów (64 proc. wskazań), brak rozmów na ten temat na uczelni (25 proc.), brak znajomości możliwości pracy w innych miejscach niż w aptece (19 proc.), nie przywiązywanie wagi do planowania kariery (1 proc.).

Najczęstsze wskazane miejsce odbywania stażu to firma farmaceutyczna (67 proc.) i firma kosmetyczna (15 proc.). Pozostałe miejsca na które wskazywali studenci to apteka (7 proc.), laboratorium (7 proc.) oraz inne (poniżej 4 procent).

75 proc. ankietowanych uważa, że nie ma dobrego dostępu do staży zawodowych, a 78 proc. twierdzi, że prowadzący zajęcia na uczelniach nie informują o możliwych ścieżkach zawodowych, które można realizować po ukończeniu studiów. Ponad połowa ankietowanych (54 proc.) deklaruje, że bierze udział w nieobowiązkowych stażach zawodowych.

Jak wynika z badania, ilość spotkań związanych z doradztwem zawodowym organizowanych w toku studiów przez uczelnie nie jest wystarczająca, na co zwróciło uwagę aż 83 proc. ankietowanych. 59 proc. studentów bierze udział w konferencjach współorganizowanych przez firmy farmaceutyczne.

W ramach tegorocznej edycji programu „Recepta na Sukces” organizowanego przez Gedeon Richter, odbył się inaugurujący warsztat na temat ścieżek kariery zawodowej dla studentów farmacji. W tym roku przewidziane są kolejne warsztaty prowadzone przez farmaceutów – praktyków, którzy wybrali różne ścieżki zawodowe, a także przez pracowników HR.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum