Koncern obniży cenę katalogową leku na cukrzycę o 78 proc.
Firma Sanofi ogłosiła, że obniży cenę katalogową leku na cukrzycę o 78 proc. To kolejna taka decyzja koncernów farmaceutycznych w USA, będąca odpowiedzią na rosnące ceny farmaceutyków za oceanem.

Dziś ostatni moment, żeby złożyć ważny dokument w ZUS
Ważne ustalenia naukowców w sprawie witaminy D
Firma ogłosiła, że obniży cenę katalogową leku na cukrzycę o 78 proc.
Sanofi ogłosiła, że obniży cenę katalogową leku na cukrzycę o 78 proc. Chodzi o najczęściej przepisywaną insulinę firmy w USA o nazwie Lantus (insulina glargine do wstrzykiwań; 100 jednostek/ml). Ponadto firma ustali limit ceny za miesięczną dawkę leku dla pacjentów z ubezpieczeniem komercyjnym w wysokości 35 dolarów.
Zmiany zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku. Dodatkowo firma obniży także cenę katalogową swojej innej insuliny - krótko działającej Apidry (wstrzyknięcie insuliny glulizynowej; 100 jednostek/ml) o 70 proc.
Olivier Bogillot, kierownik US General Medicines w Sanofi cytowany w komunikacie prasowym podkreśla, że „firma uważa, że nikt nie powinien mieć problemów z opłaceniem insuliny”.
- Decyzja o obniżeniu cen katalogowych naszej insuliny ołowiowej musi być połączona z bardziej gruntowną zmianą całego systemu, aby faktycznie przynieść oszczędności pacjentom w aptece – dodaje.
Wszedł ważny obowiązek w ZUS. Termin tylko do maja
Decyzje o obniżkach cen podjęły również Novo Nordisk oraz Eli Lilly
To nie pierwsza taka decyzja za oceanem, związane ze znaczącym wzrostem cen leków w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej podobne działania ogłosił koncern Eli Lilly, który zapowiedział, że obniży ceny katalogowe swoich najczęściej przepisywanych produktów insulinowych, Humalog i Humulin, począwszy od czwartego kwartału tego roku.
Ponadto producent obniży również cenę zastrzyku insuliny Lispro do 25 dolarów za fiolkę i rozszerzy program wartości insuliny, tak aby istniejący limit 35 dolarów na niektóre insuliny obowiązywał teraz w około 85 proc. amerykańskich aptek.
Decyzję ws. obniżenia cen leków na cukrzycę typu 1 i typu 2 nawet o 75 proc. ogłosiła także firma Novo Nordisk. Produkty obejmują zarówno wstrzykiwacze, jak i fiolki z insuliną długo działającą oraz krótko działającą i gotową mieszanką, w szczególności Levemir, Novolin, NovoLog i NovoLog Mix 70/30. Ponadto koncert również cenę katalogową niemarkowych leków biologicznych. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)