Jeszcze w tym roku nowa lista leków dopuszczonych w punktach aptecznych?

Autor: LJ • Źródło: Sejm12 października 2021 07:08

Ministerstwo zdrowia kończy prace nad nową listą leków dozwolonych do obrotu w punktach aptecznych. Chce, by nowe rozporządzenie zostało opublikowane i weszło w życie jeszcze w tym roku.

Obecnie trwają intensywne prace nad listą produktów leczniczych dopuszczonych do sprzedaży w punktach aptecznych (fot. PTWP)
  • MZ: prace nad listą produktów leczniczych dopuszczonych do sprzedaży w punktach aptecznych są już bardzo zaawansowane
  • Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by nowe rozporządzenie zostało opublikowane i weszło w życie jeszcze w tym roku
  • Według stanu na 1 października, w Polsce funkcjonowały 1183 punkty apteczne, w tym 6 prowadzących sprzedaż internetową

Poseł Paweł Rychlik przypomina, że obecnie trwają intensywne prace nad listą produktów leczniczych dopuszczonych do sprzedaży w punktach aptecznych.

- Punkty apteczne, pracując na zamkniętej liście, nie miały aktualizacji od wielu lat - dodaje poseł, pytając jednocześnie ministra zdrowia, na jakim etapie jest praca nad listą produktów leczniczych dozwolonych do obrotu w punktach aptecznych?

Etap prac jest zaawansowany

- Prace w powyższym zakresie są już bardzo zaawansowane. Zakończony został etap konsultacji publicznych, w ramach których wpłynęła duża liczba uwag, niestety w wielu miejscach dotyczących tych samych propozycji o skrajnie odmiennych postulatach - przyznaje wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Odmienne stanowiska prezentowane przez różne środowiska strony społecznej wymagają kolejnych konsultacji ze specjalistami – głownie Konsultantami Krajowymi.

- Planujemy zakończenie tego etapu prac jeszcze w październiku b.r., po czym projekt zostanie skierowany do Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkich starań, by nowe rozporządzenie zostało opublikowane i weszło w życie jeszcze w tym roku - dodaje wiceminister.

Technik farmaceutyczny może być kierownikiem punktu aptecznego

Aktualnie obowiązującym w tym zakresie dokumentem jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych (Dz. U. Nr 204, poz. 1353).

Ostatnia nowelizacja była prawie 4 lata temu – na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 2017 roku.

Punkty apteczne: jeśli będą zmiany w wykazie leków, to nie rewolucyjne

Punkty apteczne to - poza aptekami - placówki detalicznego obrotu lekami. Ich kierownikiem może być farmaceuta z rocznym stażem lub technik farmaceutyczny, posiadający trzyletni staż pracy w aptekach.

Z tego względu nie wszystkie leki mogą być wydawane w punkcie aptecznym przez technika farmaceutycznego. Jednocześnie właściciele punktów postulują rozszerzenie listy produktów, jakie mogą być sprzedawane.

Punkty mogą być usytuowane jedynie na terenach wiejskich, jeżeli na terenie danej wsi nie jest prowadzona apteka ogólnodostępna.

Tak samo jak w przypadku aptek, prowadzenie punktów aptecznych wymaga uzyskania zezwolenia.

Według stanu na 1 października, w Polsce funkcjonowały 1183 punkty apteczne, w tym 6 prowadzących sprzedaż internetową.

Rynek apteczny: w ciągu miesiąca ubyło 37 aptek i punktów aptecznych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum