Recepta roczna może być wystawiona według ściśle określonych zasad. Jak to działa?
Jak działa recepta roczna i komu przysługuje? Najczęściej recepta jest ważna 30 dni od daty wystawienia przez lekarza. Zdarzają się jednak przypadki, gdy recepty mogą mieć krótszy albo dłuższy termin ważności. Roczna recepta zaś przysługuje pacjentom cierpiącym na przewlekłe choroby i tym, którzy długo przyjmują konkretny lek.

- Recepty na określone leki mają z góry ustalony termin ważności, np. te na antybiotyki są najkrótsze, ponieważ są ważne tylko 7 dni, a na leki immunologiczne 120 dni
- Zdarzają się sytuację, gdy lekarz wystawia receptę roczną – konieczne w tym przypadku jest zaznaczenie przez lekarza na recepcie „datę realizacji” do konkretnego dnia
- Warto pamiętać, że przy rocznej recepcie jednorazowo można wykupić zapas leku na maksymalnie 180 dni
- Nie wolno zapominać także o tym, że także w przypadku rocznej recepty pierwsze opakowanie leku musi być wykupione w ciągu 30 dni od daty wystawienia
Jak długo ważna recepta. Są trzy terminy
Zazwyczaj ważność recepty (czy tradycyjnej czy elektronicznej) to 30 dni. Jednak są wyjątki, gdy recepta może mieć odmienne terminy realizacji:
- 7 dni – recepta na antybiotyki,
- 120 dni – recepta na leki immunologiczne,
- 365 dni – recepta dla osób cierpiących na przewlekłe choroby i długo przyjmują konkretny lek.
Receptę na te leki wystawi pielęgniarka. Długa lista
Recepta roczna. Najważniejsze zasady realizacji
Receptę roczną mogą otrzymać pacjenci, który chorują przewlekle i muszą stale przyjmować konkretny lek albo preparat. Co jednak istotne, lekarz w takim przypadku musi zaznaczyć "datę realizacji do" konkretnego dnia.
Jednak co najważniejsze, po wystawieniu recepty rocznej, pacjent musi wykupić pierwsze opakowanie do 30 dni od daty wystawienia.
Po 30 dniach farmaceuta wyda mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia recepty albo od "daty realizacji od".
Recepta roczna. Jaką ilość leku można otrzymać?
Po wykupieniu pierwszego opakowania do 30 dni od daty wystawienia, farmaceuta ma już możliwość realizacji całej recepty oraz wydania wszystkich przysługujących opakowań. Dotyczy to aptek w całej Polsce.
Konieczne jest także określenie przez lekarza dawkowania leku na recepcie rocznej, w przeciwnym wypadku taką receptę należy zrealizować do 30 dni.
Roczna recepta i podstawowe zasady:
- recepta wystawiona na 365 dni oznacza, że lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji,
- przynajmniej jedno opakowanie leku musi być wykupione nim minie 30 dni od daty wystawienia recepty,
- jednorazowo można wykupić zapas leku na 180 dni,
- jeśli lekarz nie określił dawkowania, receptę roczną należy zrealizować w ciągu 30 dni,
- roczną receptę należy realizować w aptece, gdzie kupiono pierwsze opakowania leku.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (7)